web analytics

Zasady doboru butów narciarskich, które musisz znać

freeskiWybór butów narciarskich to niezwykle trudna i poważna sprawa, od której zależy nasz komfort na stoku, jakość jazdy oraz przede wszystkim bezpieczeństwo. Na co więc należy zwracać uwagę, wybierając buty narciarskie oraz jakich błędów unikać?

Odpowiedni typ butów narciarskich — oceń swoje umiejętności i określ wymagania
Na rynku dostępnych jest kilka typów obuwia narciarskiego, z których każdy przeznaczony jest do nieco innej grupy docelowej.

a) buty klasy Race — buty narciarskie dla zaawansowanych narciarzy, charakteryzujące się przede wszystkim dużą twardością, minimalizacją wszelkich luzów oraz wytrzymałością,

b) buty allround, inaczej allmountain — najbardziej popularna kategoria butów narciarskich przeznaczona dla mniej zaawansowanych narciarzy stawiających na relaks na stoku,

c) buty damskie — cechujące się niższą cholewką i specjalnie ukształtowanym obrysem skorupy,

d) buty Freeski — przeznaczone do jazdy poza wyznaczonymi trasami,

e) buty skiturowe — przeznaczone do jazdy po stoku, ale również jak sama nazwa wskazuje do wycieczek skiturowych. Ich podstawową cechą jest wygoda.

Kluczowa sprawa — rozmiar buta

Po określeniu, jakiego rodzaju butów potrzebujemy, przychodzi czas na wybór rozmiaru. Według specjalistów zajmujących się doborem obuwia narciarskiego ponad 80% osób uprawiających ten sport jeździ w za dużych butach — jak zatem wybrać rozmiar odpowiedni dla siebie? Przede wszystkim należy zmierzyć dokładnie długość i szerokość stopy oraz nie kierować się tym jaki rozmiar obuwia nosimy na co dzień. Aby odpowiednio ocenić dopasowanie buta, należy go przymierzyć, zapinając wszystkie klamry w stopniu umiarkowanym i stanąć na ugiętych nogach tak jak podczas jazdy na nartach. Dopiero tak przymierzony but daje gwarancję tego, że jest dobrze dobrany.

Kolejną sprawą jest sztywność buta (tzw. flex). Wybór właściwego flexu podyktowany powinien być poziomem umiejętności oraz wagą narciarza. Dla osób o zaawansowanych umiejętnościach oraz tych z większą wagą przeznaczone są buty sztywniejsze, z kolei dla początkujących nieco bardziej elastyczne. Przyjmuje się, że początkujący narciarze powinni wybierać buty z flexem 40-70, średniozaawansowani – 60-90, z kolei zaawansowani powyżej 90.

Warto zdawać sobie sprawę również z tego, że aby odpowiednio dopasować but do stopy, stosuje się odpowiednie wkładki mające na celu m.in. jej stabilizację. Wkładki te pozwalają na dopasowanie butów narciarskich do nawet najbardziej wymagających narciarzy lub osób mających niestandardowy kształt stopy, dzięki czemu każdy może mieć buty narciarskie, w których czuć się będzie komfortowo.

Zobacz też duży wybór w/w butów na http://www.skifanatic.pl/sklep/c/8/buty-narciarskie.html.

Leave a Reply