Active Holidays

czyli aktywny wypoczynek dla amatorów ruchu

Navigation

  • Strona główna
  • Sporty Ekstremalne
  • Sporty wodne
  • Rowery
  • Trening
  • Rekreacja
  • Kontakt

Wędkarstwo morskie – sprzęt

morskieGarść porad dla początkujących.

KIJE

Kij o długości 2,4 m do 3,6 m.
Długość kija zależy w większej mierze od łowiącego. My uważamy że optymalna długością jest 2,7 m.
Ciężar wyrzutu kija pomiędzy 100g – 300g, a nawet i do 400g.

Typ kija:

Kije o większej gramaturze wyrzutu a w szczególnie węglowe są najbardziej wytrzymałe. Tak samo jak długość tak i ciężar wyrzutu zależy od wyboru wędkującego. Wiadomo że im większy ciężar wyrzutu tym twardsza i mniej elastyczna końcówka wędki .

Ma to wpływ na wiele czynników. Przy wyciąganiu wielkiej ryby i sztywnej końcówce nie zawsze mimo ustawionego odpowiednio hamulca na kołowrotku zapobiegniemy równoważeniu gwałtownego bicia ryby próbującej się z całych sił oswobodzić a uwierzcie mi że jej się to niepodobna. Może to spowodować utratę wyciąganej zdobyczy a przy tym walcząca ryba odniesie takie obrażenie ,że i tak nie przeżyje. Bardziej elastyczna szczytówka niweluje do minimum takie efekty.

Z kolei delikatna szczytówka nie pozwoli nam na wyczucie złapania kilku dorszy. Są okresy, że dorsz jest bardzo żarłoczny i wówczas przydatna jest bardziej sztywna wędka.

Na której po wyczuciu brania pierwszego dorsza możemy jeszcze przez jakiś czas próbować złapać następne . Przy miękkiej szczytówce po pierwszym dorszu nie wyczujemy brań następnych ryb, po drugie ciężko będzie nam zacinać kolejnego dorsza . Ten sposób wiąże się jednak z ryzykiem ponieważ polując na kolejne możemy stracić tego którego mamy już na haku.

Dla początkujących wędkarzy polecamy kij nie koniecznie z włókna węglowego o długości 2,7 m i gramaturze 150 – 200g.

Są dostępne na rynku kije o wymiennych szczytówkach . Zakres gramatury od 60 do 300 w zależności szczytówki .

KOŁOWROTEK LUB MULTIPLIKATOR

Zarówno zastosowane kołowrotki jak i multiplikatory muszą być przystosowane do połowu ryb morskich czyli co za tym idzie wytrzymałe oraz z możliwością pomieszczenia odpowiedniej ilości żyłki czy też plecionki.

Kołowrotek czy multiplikator ?

Zaletą multiplikatora jest to, że przy rozwijaniu i opadzie przynęty przebiega to w sposób ciągły, wędkujący może zauważyć tak zwane branie na opadzie w momencie kiedy to jeszcze przynęta nie osiągnęła dna. Skoki przy rozwijaniu plecionki czy tez żyłki rozwijanej z kołowrotka nie pozwalają na wyczucie takich brań.

Multiplikatory zazwyczaj mają większą pojemność szpuli i niewielkie przełożenie.

Przy holowanej dużej ryby jest to przydatne i wygodne natomiast przy wielokrotnym wyciąganiu przynęty z dużej głębokości mimo mniejszego wysiłku jaki w to wkładamy w porównaniu z kołowrotkiem trwa to dłużej.

Nie mniej jednak do multiplikatora trzeba przywyknąć i tak jak kołowrotków tak multiplikatorów jest wiele typów. Jedne lepsze inne gorsze i nie zawsze cena idzie z jakością w parze.

PLECONKA CZY ŻYŁKA

Zalecałbym stosowanie plecionek o grubościach 0,2 – 0,4 mm i w ilości nie mniejszej niż 150 m.
Plecionka ma tą zaletę że nie jest rozciągliwa oraz bardziej wytrzymała .Oczywiście zalety swoje równoważy też o wiele większą ceną zakupu.

Podobne artykuły:

  1. Wędkarstwo morskie – techniki łowienia Wędki do takiego łowienia są w zakresie długości 2,1-2,7m i...
  2. Łowienie na wraku Szczególnym miejscem połowu dorsza są wraki , których mamy bardzo...
  3. Wędkarstwo w Darłowie Darłowo znane jest jako całoroczna wędkarska stolica Polski. Stąd niemalże...
Tagi: wędkarstwo

Ostatnie wpisy

  • Czym jest waveboard?
  • Genetyka a sport – co warto wiedzieć?
  • Dlaczego deski sup cieszą się coraz większą popularnością?
  • Rowerem przez Biebrzański Park Narodowy
  • Czy dzieci mogą jeździć rowerem elektrycznym? Zwróć na to uwagę!

Tagi

biegi deska europa fitness góry hiszpania hobby joga kajakarstwo kitesurfing kolarstwo kulturystyka narty nurkowanie odzież odżywki opony piłka podróże rower rozrywka siłownia snowboard sport sporty motorowe sporty powietrzne sporty walki sporty wodne sprzęt suplementy survival Szwecja trasy trekking turystyka windsurfing wspinaczka wycieczki wydarzenia wypoczynek wędkarstwo zdrowie zima ćwiczenia żeglarstwo
Mapa serwisu | Chcesz tu umieścić reklamę ?
ActiveHolidays © 2022