Active Holidays

czyli aktywny wypoczynek dla amatorów ruchu

Navigation

  • Strona główna
  • Sporty Ekstremalne
  • Sporty wodne
  • Rowery
  • Trening
  • Rekreacja
  • Kontakt

Zasady karate Fudokan

fudokanZasady, na których opiera się karate Fudokan, są zasadami wszystkich japońskich sztuk walki, dostosowanymi do światopoglądu naukowego.

W karate Fudokan najważniejsze są wartości moralne i określone postawy filozoficzne, zaś wyniki badań naukowych są środkiem wyjaśniającym główne zasady. Dlatego karate Fudokan nie należy sprowadzać wyłącznie do poziomu sportu i podporządkowywać je rygorystycznym prawidłom sportu, należnie od tego, że tak uczyniono w przypadku większości japońskich sztuk walki, a zwłaszcza z wieloma odmianami karate, które dawno dostosowano do współczesnego pojmowania sportu i jego zasad.

W karate Fudokan różne jego przejawy zostały dokładnie wyjaśnione językiem współczesnej nauki leczono w całości nie może być rozpatrywane tylko w ściśle naukowym znaczeniu. Ponieważ karate fudokan jest praktycznie sztuką walki oznaczoną przyrostkiem do (Fudokan karate-do), a zawiera jeszcze przedrostek jitsu, tzn. sposób, technika, dlatego rozpatrując je, trzeba mieć na uwadze, że jest ono charakteryzowane w sposób dwojaki. Dodajmy również, że słowo karate jako synonim sztuki te, pojawiło się stosunkowo niedawno. Pierwotnie znaczyło sztukę chińskiej ręki. Przemyślana zamiana japońskiego ideogramu, oznaczającego uprawianie tradycyjnych odmian sztuk, zyskała nowe znaczenie, „trwały dom” albo „dom o mocnych fundamentach”.

Pierwszy ideogram oznacza – zaprzeczenie następnego,

Drugi – ruch, a połączone znaczą negację ruchu, tzn. spokój, bezruch albo w przenośni wytrwałość

Trzeci – dom

Ideogramy wymawia się: fu-do-kan

Karate Fudokan wychodzi z założenia, że człowiek stworzony jest z materii i ducha, stąd też od samego początku dąży do doskonałości. Jest to punkt wyjściowy jak najszerszego pojmowania karate i jego metod, których celem jest osiągnięcie najwyższego rozwoju psychofizycznego, ściślej mówiąc: fizycznego, psychicznego, umysłowego i moralnego ukształtowania osobowości – ideału, ku któremu tak czy inaczej człowiek od dawna zmierzał. Jedność tą w karate upatruje w Złotych Zasadach Gischin Funakoshi. Głębsze zrozumienie karate Fudokan wymaga zbadania wszystkich aspektów ćwiczeń i ciągłych poszukiwań w jak najszerszym znaczeniu.

Zdobyte przez nas poglądy i wiedza o karate Fudokan opierają się na poznaniu empirycznym Japońskiego Stowarzyszenia Karate (JKA), shotokan karate, zwłaszcza na nauce profesorów: Yoshitaki Funakoshi, Tetsuji Murakami, Taiji Kase oraz Hidetaki Nishiyamy ,a także na rezultatach innych styli karate i metod.

Jedna z ogólnie przyjętych opinii o karate Fudokan mówi, że Fudokan jako styl zakłada ćwiczenia, przy których każdy ruch staje się dążeniem do fizycznej, psychicznej i duchowej jedności ćwiczącego. Przy tym jakikolwiek rezultat niewątpliwie zależy od psychofizycznych możliwości poszczególnych jednostek. Osiągnięcie doskonałości w ćwiczeniach jest możliwe tylko pod warunkiem ich dostosowania do każdego ćwiczącego w sposób indywidualny. Innymi słowy istnieje tyle metod, ilu karateków. Nawet ci, którzy nie mają niezbędnych predyspozycji psychofizycznych, są w stanie opanować karate Fudokan, lecz tylko w taki sposób, że przy zdobywaniu gotowości fizycznej jednocześnie będą kreować psychiczną część swojej osobowości. I tu dochodzimy do sedna sprawy: wojownik Fudokan, przede wszystkim wyróżnia się wysokim stopniem opanowania i samokontroli. Jest agresywny tylko w ostatecznym wypadku, ponieważ jest w stanie przezwyciężyć nie tylko chwilowy impuls ofensywny, ale także swoją wrodzoną agresję, przy założeniu, że istnieje ona u większości ludzi.

Zdolność panowania nad sobą stanowi dowód pewności siebie, zdobywanej poprzez wieloletnie ćwiczenia. Każdy trening karate Fudokan, każda nauka, muszą dostosować się do praw psychobiologicznych. powinny opierać się na technikach, zapewniających jedność rozwoju psychofizycznego ćwiczącego, a także na moralnym i etycznym ogólnoludzkim kodeksie, wyrażającym się szczególnym poczuciem obowiązku i skromności.


Wiadomości oparte na:
„Moja Droga – główne zasady psychofizyczne” – Prof. dr Ilija Jorga 8 dan

Podobne artykuły:

  1. Karate Fudokan-Shotokan Karate-do Dosłownie dwa japońskie znaki oznaczające słowo „kara-te” znaczą „pusta...
  2. Rozwój Karate w Polsce Karate dotarło również do Polski. Początki zawsze są trudne. Małe,...
  3. Zasady treningu W dzisiejszych czasach każdy się gdzieś spieszy. Praca, nauka, obowiązki...
Tagi: sporty walki

Ostatnie wpisy

  • Czym jest waveboard?
  • Genetyka a sport – co warto wiedzieć?
  • Dlaczego deski sup cieszą się coraz większą popularnością?
  • Rowerem przez Biebrzański Park Narodowy
  • Czy dzieci mogą jeździć rowerem elektrycznym? Zwróć na to uwagę!

Tagi

biegi deska europa fitness góry hiszpania hobby joga kajakarstwo kitesurfing kolarstwo kulturystyka narty nurkowanie odzież odżywki opony piłka podróże rower rozrywka siłownia snowboard sport sporty motorowe sporty powietrzne sporty walki sporty wodne sprzęt suplementy survival Szwecja trasy trekking turystyka windsurfing wspinaczka wycieczki wydarzenia wypoczynek wędkarstwo zdrowie zima ćwiczenia żeglarstwo
Mapa serwisu | Chcesz tu umieścić reklamę ?
ActiveHolidays © 2022