Sporty ekstremalne, to dyscypliny sportowe, których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka, często zagrożenia życia. Aby ekstremalne wyczyny były bezpieczne należy i można się do nich odpowiednio przygotować.
Sporty ekstremalne jednym dają poczucie wolności, innym pozwalają walczyć z własnymi słabościami i lękami. Dla kolejnych to wyzwanie albo po prostu zabawa, z która wiążę się bardzo duża dawką adrenaliny. Niezależnie jednak od tego, dlaczego ktoś skacze ze spadochronu albo zjeżdża z gór na rowerze z prędkością 80 km na godzinę, to chcąc uprawiać nietypowe sporty trzeba posiadać ponadprzeciętne zdolności fizyczne i psychiczne. Aby ekstremalne wyczyny były bezpieczne należy i można się do nich odpowiednio przygotować.
Najważniejsza adrenalina
W zawodach rozgrywanych w dyscyplinach sportów ekstremalnych najważniejszym przeciwnikiem nie jest druga osoba, lecz żywioły ziemi, wody i powietrza. A przede wszystkim własny strach i lęk. Uprawianie sportów ekstremalnych opiera się na indywidualizmie, chęci pokonywania trudności, doznawania nowych mocnych wrażeń, dawania z siebie wszystkiego i przeżycia czegoś niezwykłego. Dla wielu osób, które wybierają właśnie taki sposób spędzania wolnego czasu, dreszczyk emocji i zwiększony poziomu adrenaliny jest najważniejszy. Natomiast, jak podkreślają psycholodzy, to może być pierwszy krok, w którym sport staje się uzależnieniem.
Opanować lęk
Innym niebezpieczeństwem związanym z uprawianiem sportów ekstremalnych może być również przeniesienie potrzeby ekstremalnych doznań także w życiu codziennym. To oczywiście ma swoje odzwierciedlenie w kontaktach z innymi ludźmi, także z tymi z najbliższego otocznia. To, co dla jednych jest ekscytującym przeżyciem, dla innych może okazać się barierą nie do pokonania. Nie dopuszczalne jest, więc zmuszanie innej osoby, do wyczynów, na które nie ma ona ani ochoty ani predyspozycji.
Podkreślić należy jednak, że pokonywanie własnych lęków i słabości właśnie poprzez uprawianie sporów ekstremalnym może przynieść również korzyści. W ten sposób, osoby nieśmiałe mogą nauczyć się opanowywać swój lek, a także nauczyć się, jak go kontrolować. A taka umiejętności może być bardzo użyteczne również w życiu codziennym.
Dobrze wybrać
Niezależnie od tego, jaki sport wybierzemy, w czasie jego uprawianie liczyć się przede wszystkim koncentracja. Chwila braku uwagi może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych (włącznie z urazami kręgosłupa, głowy, a w efekcie kalectwa lub śmierci). Należy utrzymywać dobra kondycje fizyczna przez cały rok. Przed oddaniem np. skoku ze spadochrony niezbędna jest odpowiednia rozgrzewka. W przypadku niektórych dyscyplin należy zawsze uprawiać je z asekuracją.
Nie bez znaczenia jest równie sprzęt, na jakim ćwiczymy. Warto, więc sprawdzić czy ma on odpowiednie atesty bezpieczeństwa, a np. w przypadku skoków bungie lub spadochronowych czy są one wykonywane pod okiem wyspecjalizowanego personelu lub instruktorów. W przypadku np. ścianek wspinaczkowych warto zwrócić uwagę na to czy obiekty, które oferują taka możliwość wypoczynku spełniają wymagania Polskiego Związku Alpinizmu, a nad asekuracja i bezpieczeństwem wspinających czuwają licencjonowania instruktorzy i trenerzy.
Jeżeli zamierzamy dopiero zacząć uprawiać sport ekstremalny np. latanie na paralotni należy przede wszystkim rozejrzeć się za dobra i sprawdzona przez znajomych szkołą. To daje możliwość przede wszystkim zdobycia niezbędnego doświadczenia. Wiele osób zadaje sobie pytanie – szkolić się w górach czy za wyciągarką? Jeżeli mieszkasz w górach, wybór jest prosty. Jeżeli natomiast na nizinach, musisz się zastanowi – jeżeli blisko ciebie jest szkoła latająca za wyciągarką, zacznij tam szkolenie, a gdy nabierzesz doświadczenia, zacznij z instruktorem latać w górach.