Skok ze spadochronem działa jak silny narkotyk. Gdy ktoś spróbuje skoczyć raz, najprawdopodobniej zdecyduje się to zrobić po raz kolejny. Tak przynajmniej mówią badania. Aż 61% osób, które skoczyły na spadochronie w ciągu 2 najbliższych lat, czynność powtarzają. Argumentują to niesamowitymi wrażeniami, które skok wywołał. Emocjami, które na długo zostają zapamiętane.
Niepewność
To cecha, która towarzyszy skoczkowi przed oddaniem premierowego skoku. Skoczyć, nie skoczyć, skoczyć, nie skoczyć – tak to najczęściej wygląda za pierwszym razem. Adrenalina jest ogromna, a przez głowę przechodzą najróżniejsze myśli. Skok ze spadochronem to przecież nie śpiewanie w kościelnym chórze, tylko coś bardziej wymagającego. Coś, co przysparza ogromnych emocji.
Ekscytacja
U każdego okazywana jest na różne sposoby. Ekscytacja przed skokiem jest ogromna, bo i wrażenia z premierowego skoku nie mają prawa być inne. Chłodna głowa każe zachować spokój i radzi spróbować opanować nerwy. Buzujący w żyłach testosteron powoduje gorączkę i stan podenerwowania. Tak intensywne przeżycie, jakim jest szybowanie, powoduje wyrzut tzw. hormonów szczęścia, które szybko niwelują napięcie i stres.
Wolność
Finalnie, skok ze spadochronem to – jak mało która rzecz na świecie – poczucie wolności. Perspektywa całego świata widziana oczami lecącego między chmurami ptaka robi wrażenie. To uczucie, kiedy wydaje się, że świat nie ma granic – bezcenne. Większość osób decydujących się na skok ze spadochronem na pierwszym miejscu w zestawieniu korzyści z tego wynikających z „bycia ptakiem”.
Poczucie spełnienia
To już emocje, których doświadcza każdy skoczek, który swoją podniebną próbę już zakończył. Duma i poczucie spełniania – udało się. Na początku pojawiły się wątpliwości, potem był strach i ekscytacja, gdy stało się u progu pędzącego samolotu. Następnie euforia i poczucie się ptakiem, obserwującym świat z nieznanej wcześniej perspektywy, aż pojawia się radość, że to wszystko człowiek ma już za sobą. Aż 35% badanych podkreśla, że skok ze spadochronem był dla nich indywidualną próbą charakteru.