Przygotowanie do skoku
Do wykonania skoku z instruktorem tandem nie wymagane są żadne badania lekarskie (stwierdzające sprawność fizyczną na których podstawie kursant zostaje dopuszczony do wykonywania skoków indywidualnych) ani specjalistyczny kurs trwający przeważnie kilka tygodni – to główne rzeczy wymagane podczas szkolenia spadochronowego przygotowującego do samodzielnego wykonywania skoków. Przeszkolenie dla skoków tandemowych trwa zaledwie 20 minut i odbywa się bezpośrednio przed skokiem (wejściem do samolotu). Skoczek-pasażer zostaje poinformowany o przebiegu lotu w powietrzu, zapoznaje się z jego programem. Zaraz po tym zostaje zainstalowana uprząż kursanta tak aby zapewnić wygodę, komfort ale przede wszystkim bezpieczeństwo w powietrzu. Następnie przedstawiane jest kilka ćwiczeń sylwetki, którą pasażer przyjmuje podczas swobodnego spadania. Wszystkie ćwiczenia są banalnie proste i nie wymagają od uczestnika dobrej formy zdrowotnej, sportowej. Klient po przejściu tych kilku kroków jest gotów do wykonania skoku.
Skoki spadochronowe w systemie tandem
Skoki tandemowe są wykonywane z wysokości od 3000 do 4000 m w zależności od lotniska, co daje 35-50 sekund swobodnego spadania z prędkością niemal 200km/h ze spadochronem dostosowanym dla dwóch osób. Specjalna konstrukcja spadochronu zapewnia w pełni bezpieczeństwo instruktora oraz pasażera w trakcie wykonywania skoku. Skoki spadochronowe w tandemie to najlepszy i zarazem najprostszy sposób na doznanie euforii podczas swobodnego spadania, a także doskonały zalążek do rozpoczęcia szkolenia spadochronowego. Podczas skoku tandemowego (dwuosobowego) uczestnik doznaje niemalże takich samych niesamowitych wrażeń jak doświadczenie skoczkowie wykonujący samodzielne skoki. Skoki z przypiętym do siebie instruktorem to również doskonały sposób poznania sekretów współczesnego spadochroniarstwa bez konieczności wielogodzinnego szkolenia czy badań lekarskich lub po prostu ciekawy i aktywny sposób na spędzenie wolnego czasu.
Jak się ubrać do skoku tandemowego?
Wiele osób skacząc po raz pierwszy nie ma pojęcia jak powinno się ubrać, a sami instruktorzy często zapominają o tym wspomnieć. Przygotowanie do samego skoku trwa nie dłużej niż 15 minut. Po wypełnieniu koniecznych dokumentów, pasażer może wybrać kombinezon lub skoczyć we własnym ubraniu. Podczas gorących dni, skok w koszulce z krótkim rękawem i spodenkach może być bardzo orzeźwiający. Założenie swojego ulubionego t-shirtu, do którego z pewnością już mamy jakiś sentyment, może uatrakcyjnić lot i z pewnością będzie wyglądało dość zabawnie na zdjęciach i filmie.
Bezpieczeństwo podczas skoku tandemowego
Spadochroniarstwo zaliczane jest do sportów ekstremalnych, lecz wbrew pozorom należy do sportów bezpiecznych. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nastąpił niesamowity rozwój technologiczny, co sprawiło, że zmienił się sprzęt i sama technika skoków. Spadochron tandemowy to zestaw dwóch spadochronów: główny i zapasowy. Dzisiejsze spadochrony mają kształt skrzydła dzięki czemu znacznie łatwiej jest nim sterować i można szybko, w sposób kontrolowany przemieszczać się w powietrzu i precyzyjnie wylądować. Aby móc zapewnić bezpieczeństwo spadochron główny w raz ze spadochronem zapasowym posiadają zbliżone parametry. W przypadku nieprawidłowego otwarcia spadochronu głównego instruktor otwiera spadochron zapasowy. Lot skoczna jest dodatkowo zabezpieczony urządzeniem o nazwie CYPRES czy Vigil. Jest to urządzenie elektroniczne podłączone do spadochronu zapasowego mierzące parametry lotu takie jak prędkość, zmieniające sie ciśnienie czyli wysokość. W przypadku gdyby na małej wysokości prędkość skoczków przekroczy dopuszczalną wartość automat otwiera spadochron zapasowy. Spadochron jest również wyposażony w stabilizator, który ma za zadanie stabilizować skoczków podczas swobodnego spadania uniemożliwiając niekontrolowane obroty, beczki czy salta. Zostanie też uruchomiony przy zmniejszeniu prędkości do prędkości zapewniającej bezpieczne otwarcie spadochronu głównego. Czasza spadochronu głównego posiada specjalną konstrukcję, aby pokonać nawet wielokilometrowy dystans by dolecieć do lotniska lub wybrać bezpieczne miejsce lądowania.
Czasza zapewnia również małą prędkość opadania zapewniając bardzo miękkie lądowanie z pasażerem o większej wadze. Również ważnym a może najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na bezpieczeństwo jest obecność w powietrzu instruktora, który jest odpowiednio wyszkolony i całkowicie odpowiedzialny za swojego pasażera. Licencje pilota tandemowego otrzymują doświadczeni instruktorzy posiadający min 1000 wykonanych skoków i prezentujący wysoki poziom wyszkolenia oraz pozytywnie zdali egzaminy praktyczne w powietrzu. Instruktorzy przeszli także szkolenie psychologiczne, aby wiedzieć jak się zachować podczas możliwej paniki skoczka. Wszystko to sprawia, że skok tandemowy jest bardzo bezpieczny, a awarie zdarzają się niezwykle rzadko. Warto więc spróbować. Pokonać lęk i doświadczyć czegoś niesamowitego: ogromnej prędkości, dzikiego pędu powietrza, szybowania, głębokiej ciszy i przepięknych widoków.
Cennik, cena skoku tandem
Przeglądając ofert aeroklubów zauważyć można, że ich ceny dużo się nie różnią lub są nawet takie same. Średnia cena skoku tandem oscyluje w granicach 600zł. Dodatkowe atrakcje takie jak filmowanie i robienie zdjęć to około 250zł co daje nam 850zł. Wszystkie ceny maleją proporcjonalnie do zwiększającej się ilości chętnych. Jeżeli namówimy kilu naszych znajomych do skoku dwuosobowego aeroclub będzie żądał od nas kilkadziesiąt złotych mniej za sam skok jak i za wynajęcie dodatkowego kamerzysty. Polecamy więc przeżycie tych niezapomnianych chwil wraz ze znajomymi lub bliskimi. Dodać warto, że takie grupy powinny być zgłaszane co najmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem.
Podsumowując:
Skok tandemowy: 650zł
Nagranie filmu skoku tandemowego: 200zł
Nagranie filmu skoku tandemowego oraz seria zdjęć: 250zł
+ własne koszta dojazdu na lotnisko.
Zdjęcie dzięki Packshoty Poznań.