Trening na siłowni lub w klubie fitness jest świetnym sposobem na poprawę kondycji fizycznej. Szczególnie zimą jest to idealny sposób na ćwiczenia. Dzięki siłowni można w doskonałych warunkach przygotowywać się do zbliżającego się sezonu. Zanim jednak zapiszemy się na siłownię należy przemyśleć kilka bardzo istotnych spraw.
Jaką siłownię wybrać?
W pierwszej kolejności należy sprawdzić jakie siłownie i kluby fitness działają w okolicy i co mają do zaoferowania. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę wiele aspektów takich jak na przykład: lokalizacja, cena karnetów oraz wyposażenie. Wiele osób wybiera klub, który znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania. W taki sposób łatwo popełnić błąd. Oczywiście lokalizacja jest ważna jednak najważniejsze jest to to czy w danej siłowni znajduje się sprzęt, na którym nam zależy, czy jest on odpowiednio konserwowany oraz czy można tam skorzystać z porady doświadczonego trenera.
Wyposażenie na siłownię
Kolejną ważną sprawą jest nasze wyposażenie. Jeśli mamy zamiar systematycznie ćwiczyć powinniśmy się zaopatrzyć w zestaw niezbędnych akcesoriów. Powinien składać się on między innymi z:
- wygodnej odzieży sportowej,
- butelki z wodą,
- obuwia sportowego,
- ręcznika,
- kosmetyków,
- pojemnej torby.
Konsultacja z trenerem
W czasie pierwszej wizyty na siłowni nie powinno się od razu zaczynać ćwiczeń. Najpierw należy zadbać o dopasowany do naszych potrzeb plan treningowy. W jego opracowaniu powinien nam pomóc profesjonalny instruktor. Trener powinien też nas zaznajomić z dostępnym sprzętem. Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy wiedzieć jak działają poszczególne urządzenia: maszyna smitha, atlas do ćwiczeń, wioślarz itp.
Przygotowanie do treningu
Na samym początku nie można przesadzać z intensywnością ćwiczeń. Przez pierwsze dwa miesiące wystarczy jeśli będziemy trenować dwa-trzy razy w tygodniu. Należy też pamiętać by każdy trening był poprzedzony krótką (kilkunastominutową) rozgrzewką. Odpowiedni przygotowanie mięśni do wysiłku zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji.
Jeśli nie jesteśmy w stanie wykonać na początku wszystkich zaplanowanych powtórzeń, należy zmniejszyć ich ilość o połowę. Wraz z upływem czasu warto zwiększać zarówno obciążenia jak i tempo ćwiczeń. Trening musi być każdorazowo zakończony zestawem ćwiczeń rozciągających. Jest to tak zwany stretching, który ma na celu rozluźnienie zmęczonych mięśni oraz zniwelowanie zakwasów.