Jeśli biegasz tylko od czasu do czasu to odzież może nie mieć dla Ciebie większego znaczenia. Jeśli jednak uprawiasz biegnie regularnie, odpowiednia odzież poprawiająca komfort biegania sprawi Ci nie lada różnicę.
Odzież kompresująca
Odzież kompresująca dostępna jest na wiele części ciała. Występuje w formie opasek, getrów, spodenek, legginsów, koszulek, bielizny oraz skarpet. Z tego typu odzieży korzystają już osoby aktywne fizycznie otwarte na technologiczne nowinki.
Zanim się zdecydujesz i Ty, powinieneś jednak zadać sobie pytanie „czy warto”? Póki co nie bagatelne znaczenie może odgrywać jej cena, która nie należy do najniższych. Dlatego na początek warto wypróbować koszulkę i spodenki (zobacz np. http://futbolsport.pl/odziez-sportowa_odziez-kompresyjna/1032/produkty/). Elementy te to nie tylko kompresja, ale i ważna pomoc dla mięśni. Opublikowane do tej pory badania potwierdzają właściwości odzieży kompresyjnej, tj. ograniczenie mikrourazów, przyspieszoną regenerację mięśni oraz minimalizację wstrząsów odbieranych przez mięśnie. Dzięki kompresji mięśnie i ścięgna szybciej się regenerują i pozbywają mleczanu powodującego ich zakwaszenie.
Spodenki czy koszulki kompresyjne mają jeszcze dodatkowe działanie. Dzięki wszytym taśmom wspomagają działanie mięśni. Podobnie jak sportowcy, którzy używają kolorowych plastrów (kinesiotaping), które naklejają na skórę w ściśle określony sposób aby pomóc zmęczonemu i osłabionemu stawowi. Pamiętajmy jednak, że tego typu odzież musi być ściśle dopasowana do sylwetki (w odpowiednim rozmiarze), by spełniała to zadanie i by można było całkowicie wykorzystać jej właściwości.
Odzież termoaktywna
Kolejnym technologicznym gadżetem, obecnym na rynku już od kilku lat jest odzież termoaktywna. Szczególnie przydatna w nadciągającym okresie jesienno-zimowym.
W chłodniejsze dni, mokra od potu bielizna ewidentnie obniża temperaturę ciała i mięśni. Sprawia to początkowo wrażenie ulgi, ale w istocie powoduje utratę energii, którą zaczynamy spożytkowywać na utrzymanie temperatury, która pozwala na prawidłową pracę mięśni. Bywa też, że ocieranie o mokra bieliznę jest przyczyną bolesnych podrażnień.
Chcąc przekonać o wyższości bielizny termoaktywnej nad zwykłą, najlepiej zacząć od bluzy lub spodni (zobacz np. http://allsports.pl/odziez-bielizna-termoaktywna/352/produkty/).