Wśród odżywek dla sportowców można odnaleźć preparaty odpowiedzialne za uzupełnianie utraty różnego rodzaju substancji odżywczych i składników mineralnych. Naturalnie część z owych składników może być uzupełniana naturalnie, poprzez przestrzeganie odpowiednio zbilansowanej diety.
Jednak wzmożony wysiłek fizyczny powoduje zbyt duże ubytki, których nie da się w pełni naturalnie uzupełnić, stąd konieczność przyjmowania odżywek. Część z nich skupia się na dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości węglowodanów – są to tak zwane odżywki węglowodanowe. Węglowodany pełnią w ludzkim organizmie niezwykle ważną funkcję, są bowiem podstawowym i najbardziej wydajnym źródłem energii. Ponadto energia pozyskiwana jest z węglowodanów w sposób o wiele mniej szkodliwy niż z innych substancji, na przykład białek czy tłuszczy. Można je znaleźć w takich spożywczych produktach jak chleby żytni, chleb pszenny, kasze (gryczana, manna oraz jęczmienna), ryż, ziemniaki, płatki owsiane czy fasolka szparagowa. Sportowcy, a zwłaszcza kulturyści, wykorzystują podczas treningów anaboliczne właściwości węglowodanów, które doprowadzają do przyrostu masy mięśniowej.
Cukry czyli węglowodany
Odżywki węglowodanowe mają działanie regeneracyjne, ponieważ wyrównują poziom cukru we krwi, czego konsekwencją jest zniwelowanie poczuciu zmęczenia oraz otrzymanie błyskawicznego zastrzyku energii. Są doskonałe do gaszenia pragnienia, zapobiegania odwodnieniu oraz pokonywania kryzysów jakie zdarzają się podczas intensywnego treningu. Część z nich stosuje się nie w trakcie ćwiczeń, ale po ich zakończeniu. Odżywki węglowodanowe mają formę proszku który po rozpuszczeniu w wodzie tworzy gotowy do wypicia koktajl. Wyróżnia się ich trzy główne rodzaje odżywek: carbo (łączące węglowodany działające szybko z tymi działającymi wolniej), vitargo (odżywki początkowo używane jedynie w Szwecji, zawierające węglowodany długołańcuchowe i pozbawione krótko łańcuchowych cukrów) oraz dekstroza (w skład których wchodzą węglowodany podwyższające bilans energetyczny organizmu).