Trenowanie sztuk walki może być ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Niesie ze sobą wiele korzyści – od poprawy samopoczucia, przez polepszenie kondycji aż do nauki samoobrony. Co powinieneś wiedzieć o sztukach walki?
W ogólnym rozumieniu sztuki walki to sposób walki wręcz lub z pomocą broni białej. Większość osób, które nie miały z nimi styczności sądzi, że stanowią one pewną grupę dyscyplin, w których kładzie się nacisk na naukę zadawania ciosów w taki sposób, aby pokonać przeciwnika. Jednak znawcy podkreślają, że w sztukach walki najważniejsze nie jest demonstrowanie swojej siły, lecz posługiwanie się nią w odpowiedni sposób. Nie powinno się prowokować ludzi „do bicia” i zaczepiać przypadkowych osób.
Filozofia sztuk walki
To prawda, że podczas trenowania sztuk walki osoby uczą się zadawania ciosów. Jednak nie to jest głównym celem treningów. Adepci uczą się, jak wyprowadzać ciosy i walczyć, ale ma to głębszy sens. W sztukach walki chodzi o kontrolowanie swojego ciała i umysłu. To pozwala poczuć się pewniej w niebezpiecznej sytuacji. Jednocześnie ważnym elementem jest uświadamianie, że używanie siły powinno być ostatecznością i nie powinno się atakować nikogo, a umiejętności można wykorzystać tylko do samoobrony.
Siła fizyczna powinna prowadzić do rozwoju duchowego i umysłowego, a nie do walki o podziw, szacunek czy odnoszenia innych korzyści. Właśnie taka filozofia odróżnia sztuki walki od sportów walki.
Elementy samoobrony
Samoobrona nie jest jednoznaczna ze sztukami walki, choć jej elementy można odnaleźć w treningach. Samoobrona to ogół działań, które mają zapewnić obronę przed atakiem napastnika. Wiele osób używa tego terminu do określenia sztuk walki – jednak samoobrona ma niewiele wspólnego z filozofią.
Obrona własna to nie tylko walka wręcz – możemy używać wielu legalnych narzędzi, takich jak gazy do samoobrony, pałki teleskopowe czy paralizator. Sklep, w którym dokonujemy zakupu, powinien być autoryzowany – pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z brakiem testów.
Zalety trenowania sztuk walki
Wieloletnie badania dowodzą, że regularne trenowanie pomaga obniżyć poziom agresji. Jeśli więc jesteś rodzicem, a Twoje dziecko jest nadpobudliwe i często wdaje się w bójki – zapisz je do szkoły sztuk walki. Jeśli treningi mu się spodobają, jest duża szansa na poprawę jego zachowania.
U trenujących osób wzrasta pewność siebie, co jest związane ze świadomością własnych umiejętności. Ćwiczenia poprawiają też kondycję fizyczną – wytrzymałość, zakres ruchu w stawach, gibkość i szybkość. Co za tym idzie – osoby trenujące sztuki walki mogą lepiej poradzić sobie z odparciem ataku w sytuacji zagrożenia.
Trener – nauczyciel i autorytet
Wybierając szkołę sztuk walki dla siebie lub dziecka, poznaj opinie innych ludzi na temat pracowników danej szkoły. Jest to niezwykle ważne szczególnie, jeśli do szkoły chcemy zapisać dziecko. Trener często bywa autorytetem szczególnie dla młodych chłopców – każdy z nich chciałby taki być i „umieć się tak dobrze bić”. Dlatego trener powinien być osobą odpowiedzialną i dawać ludziom dobry przykład, stosując filozofię sztuk walki w codziennym życiu, a nie tylko o niej mówiąc.