Dlaczego biegamy? Większość z nas biega przede wszystkim dla siebie! Czy wskażemy poprawę kondycji fizycznej, dobre samopoczucie, czy przełamywania własnych ograniczeń i tak wszystko będzie się sprowadzało do stwierdzenia, że robimy to prawie zawsze dla siebie. Ale „prawie” robi różnicę .
Czy publiczne dzielenie się osiągnięciami może motywować bardziej? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie z ekspertami portalu Enduhub – http://enduhub.com/pl/ , który zbiera i publikuje wyniki zawodów sportowych w Polsce i za granicą.
Social sport media
Zacznijmy od początku. Kto biega ten ma wyniki; lepsze, gorsze, ale ma i jest to ważny aspekt zjawiska biegania. Trudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy ktoś weźmie udział w biegu i nie sprawdzi potem swojego wyniku. Ekstrawertyczna część populacji biegowej lubi się chwalić swoimi osiągnięciami i osobniki z tej grupy czasem nie biegają już tylko dla siebie!
Powszechnie wiadomo, że media społecznościowe zdominowały współczesny Internet i korzysta nich miliony użytkowników. Na bazie tego zjawiska powstaje wiele aplikacji i portali. Część jest bardzo ogólna i kierowana do szerokich rzesz odbiorców, a część bardziej specjalistyczna, ukierunkowana na określoną grupę. Jedną z bardziej wymagających grup są ją fani i uczestnicy szeroko pojętego sportu masowego – maratonów, triathlonów, biegacze – amatorzy, którzy z biegania uczynili styl swojego życia. Dla zaspokojenia potrzeb tej właśnie społeczności powstał Enduhub. Wierzymy, że zebranie swoich wyników w jednym miejscu, oprócz funkcji porządkującej i informacyjnej, daje również możliwość pokazania, że wiadra potu wylewane na treningach przekładają się bezpośrednio na poczucie własnej wartości, dumę i radość płynącą ze wspólnego uprawiania sportu. Pozytywne nastawienie, podobnie jak entuzjazm jest zaraźliwe i dlatego skupienie w jednym miejscu ludzi połączonych wspólną pasją owocuje niepowtarzalnym klimatem i poczuciem przynależności. Wzajemna motywacja daje naszym sportowcom potężnego „kopa” pozytywnej energii i zastrzyk adrenaliny, które pozwalają przezwyciężać własne słabości.
Wynik dla każdego
Enduhub, oprócz bieżącego publikowania wyników zawodów powiązanych ze sportami biegowymi, takimi jak kolarstwo, triatlony czy półmaratony umożliwia swoim użytkownikom publikację własnych wyników z imprez, które odbywały się w różnych zakątkach globu lub też (ze względów technicznych) nie mogły być udostępnione bezpośrednio na portalu. Zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć zespoły i dzielić się swoimi osiągnięciami. Dodatkowo, od niedawna portal oferuje możliwość porównywania wyników niezależnie od wieku i płci. Za sprawą innowacyjnej metody, opartej o wykorzystanie siatki centylowej o nazwie EPI (Enduhub Performance Index) można porównać formę sportową 20-letniego juniora i 60-letniej seniorki.Siatki centylowe dla naszych sportowców dzielą się na dystans, wiek i płeć. Dostępne są dla najpopularniejszych dystansów, jak np. królewski dystans maratonu. Jak to działa? W skrócie:
- każdy wynik biegu jest porównywany z wzorcową siatką dla danej odległości, płci i wieku a system EPI przyjmuje wartości od 1 do 100.
- wynik o wartości 1 jest najsłabszy i oznacza że 99% rówieśników biega szybciej i wypadałoby trochę potrenować
- wynik w okolicach 50 to połowa drogi do szczytu możliwości
- wynik jak najbliżej zbliżony do 100 świadczy o wspaniałej kondycji, godnej pozazdroszczenia. Wszyscy inni amatorzy w Twoim wieku biegają wolniej
Co jeszcze?
Przedstawiona powyżej możliwości uniwersalnego porównania się z innymi biegaczami to tylko część funkcjonalności. Przy pomocy kalendarza na portalu enduhub możemy planować starty w dany sezon. Można oznaczać swoje rekordy życiowe i decydować, które wyniki zostawiamy tylko dla siebie, a które upubliczniamy wszystkim innym użytkownikom portalu.
Odpowiadając na pytanie zadane na wstępie jednoznacznie stwierdzamy, iż dzielenie się wynikami naprawdę wzmaga motywację.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze stroną Enduhub oraz do wspaniałej zabawy, jaką jest sport. Kto wie, może bieg stanie się Twoim stylem życia..?