Trasa trudna, (ok.15 km. Czas przejścia ok. 6 godzin).
Głuszyca – ok. 1/3 godz →Grzmiąca – ok. 1,1/3 godz.→ szczyt Rogowiec – ok. 1 godz. → szczyt Turzyzna – ok. 1 godz. → schronisko Andrzejówkę – ok. 1,1/3 godz. → szczyt Waligóry – ok. 2/3 godz. → u stóp zamku Radosno. – ok. 1/3 godz. → Sokołowsko.
Wyruszamy z przystanku PKS i jedziemy do Głuszycy, gdzie wysiadamy na przedmieściu i idziemy ok. 1,5 km do Grzmiącej.
W Grzmiącej ruszamy szlakiem żółtym mieszanymi lasami na szczyt Rogowiec, gdzie znajdują się ruiny zamku o tej samej nazwie oraz punkt widokowy.
Dalej przemieszczamy się żółtym szlakiem wśród dość przetrzebionych lasów na wierzchołek Góry Turzyzna o bardzo stromych zboczach tworzących wręcz urwisko, na którym usytuowany jest kolejny punkt widokowy na przepiękną okolicę.
Po obejrzeniu panoramy na powyższym szczycie schodzimy tym samym szlakiem na Przełęcz Trzech Dolin gdzie znajduje się schronisko Andrzejówka, w którym można odpocząć.
Po krótkim odpoczynku ruszamy dalej żółtym szlakiem na stromy szczyt Waligóry gdzie znajduje się ostatni punkt widokowy na trasie naszej wędrówki, a następnie schodzimy w dół u podnóża góry, na której znajdują się ruiny zamku Radosno i dochodzimy do Sokołowska
Powrót do Świdnicy przez Wałbrzych.
Warto wiedzieć
Grzmiąca – jest pięknie położoną wioską u stóp wschodnich zboczy Gór Suchych wzmiankowana w 1497r. Obronny kościółek MB Śnieżnej z 1558r. przebudowany w 1754 i restaurowany w 1847r. Konstrukcja zrębowa o spadzistym dachu szalowana dwustronnie deskami. Wolno stojąca dzwonnica w kształcie graniastosłupa; całość otoczona kamiennym murem; wewnątrz renesansowa chrzcielnica, obrazy na szkle z pocz. siedemnastego wieku. emponowy ołtarz z 1880 r.
Drewniano – szkieletowy dom mieszkalny (nr 66) z 1736r. przebudowany na pocz. dwudziestego wieku.
Zamek Rogowiec – są to ruiny zamczyska, wprawdzie marne, ale widok, jaki się z nich roztacza na Góry Kamienne i Wałbrzyskie, oraz Karkonosze jest niezrównany.
Rogowiec znajduje się na czubatym szczycie o tej samej nazwie (862m). Pierwszą warownię wzniesiono prawdopodobnie w dwunastym wieku. Zamek wzniósł Bolko I Świdnicki, tworząc system umocnień granicznych. Po przejściu Księstwa Świdnicko – Jaworskiego w ręce czeskie zamek dzielił rozmaite koleje losu, ale będąc w prywatnych rękach nie pełnił funkcji obronnej. W okresie wojen husyckich Rogowiec opanowali raubritterzy. Zorganizowani mieszczanie sudeccy mający dość działalności rabusiów nakłonili króla węgierskiego chwilowo władającego Czechami i Śląskiem do wydania zgody na zburzenie zamku. Nastąpiło to w roku 1497. Dziś ruiny zabezpieczone są przed dalszą degradacją – zachowały się fragmenty wysokich murów, opadających w las kilkumetrową ścianą oraz podstawa wieży.
Schronisko PTTK Andrzejówka – Drewniany budynek stylowego schroniska wzniesionego na Przełęczy Trzech Dolin w 1933r. z inicjatywy Wałbrzyskiego Towarzystwa Górskiego (Waldenburger Gebirgsverein). Schronisko od razu zyskało dużą popularność,
a o dawnej klasie świadczy fakt, że w 1936 roku przez 2 tygodnie przebywała tu holenderska królowa Wilhelmina z księżniczką Julianą. W 1944 r. schronisko zarekwirowało Hitlerjugend, a później schronisko przejął Wehrmacht. Po wojnie nadano mu imię komunisty Mirosława Krajewskiego, ale wśród turystów zawsze było jednak Andrzejówką.
Polscy wędrowcy od razu polubili to schronisko, ze stylowym wystrojem snycerskim. Miejsce jest doskonałe – z jednej strony łatwo dostępne, z drugiej leży w najwyższej części Gór Kamiennych.
Waligóra – jest najwyższym szczytem Gór Kamiennych (936 m). Szczyt Waligóry wznosi się bezpośrednio nad Przełęczą Trzech Dolin. Od tej strony stoki góry, porośnięte rzadkim lasem, są bardzo strome i kamieniste. Wierzchołek stanowi niewielką polankę,
ze słupkiem z napisem Waligóra – 936m, skałą i paroma bukami.
Zamek Radosno – ruina na urwistym zboczu Suchawy (928m) koło Sokołowska.
Prawdopodobnie zamek wzniósł Bolko I Świdnicki w trzynastym wieku, pewnym jest, że warownia istniała w wieku czternastym wieku, kiedy król Czeski najechał na rubieże ziem Bolka II i zagrabił m.in. Radosno. Później zamek wrócił do księstwa, ale w 1388 r. sprzedano go. Po wojnach husyckich w zamku zamieszkali rycerze rabusie. Wojska śląskich stanów pod wodzą Georga von Steina zdobyły warownię w 1497 i zniszczyły tak, że nigdy nie podniosła się z ruiny. Dziś można zobaczyć resztki cylindrycznej wieży z murami o grubości ponad 3,5m i resztki murów otaczających dziedziniec.
Sokołowsko – wieś, niewielkie uzdrowisko typu klimatycznego, ośrodek leczenia gruźlicy płuc. Niegdyś wypoczywała tu hrabina Maria von Columb. Pierwsze sanatorium założono w 1854 r. Obecna nazwa od 1945 r. na cześć dr A. Sokołowskiego, który na przeł. dziewiętnastego i dwudziestego wieku przyczynił się do rozwoju uzdrowiska. Neoromański kościół MB Królowej Świata, wewnątrz freski dzieła A. Avenariusa z Gryfowa Śl. Dwa zabytkowe kościoły: klasycystyczny z dziewiętnastego wieku (nr 28) i szachulcowy z 1803 r.