Rower z napędem elektrycznym to pojazd, która z pozoru wygląda jak klasyczny rower z nieco masywniejszą ramą. W praktyce to jednak urządzenie wyposażone w silnik. W związku z tym, pojawia się pytanie, czy dzieci mogą jeździć rowerem elektrycznym. Okazuje się, że są w tym zakresie liczne ograniczenia. Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Rowery elektryczne w świetle prawa
Zgodnie z art. 2, ust. 47 Prawa o ruchu drogowym rower to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25km/h.
A zatem, jeśli e-bike nie jest wyposażony w silnik o mocy powyżej 250W, włącza się jedynie w trakcie pedałowania i wyłącza po przekroczeniu prędkości 25km/h, możemy uznać go za rower i jest on traktowany tak samo, jak rower bez napędu.
Czy dzieci mogą jeździć rowerem elektrycznym?
W związku z powyżej omówioną zasadą, do jazdy rowerem elektrycznym niezbędne są takie same uprawnienia, jak do jazdy zwykłym rowerem. A zatem osoby pełnoletnie mogą korzystać z niego bez żadnych dodatkowych formalności, egzaminów, uprawnień czy zezwoleń.
Jeśli jednak chodzi o dzieci i młodzież w przedziale wiekowym 10-18 lat, niezbędne jest posiadanie karty rowerowej. Dokument uzyskuje się poprzez zdanie egzaminu w szkole lub w uprawnionym ośrodku szkolenia kierowców. Alternatywą jest prawo jazdy kategorii AM (od 14 roku, będące odpowiednikiem dawnej karty motorowerowej) lub w kategoriach A1, B1 czy T (16 lat).
Dzieci do 10 roku życia nie muszą mieć karty rowerowej, jednak poruszać się na rowerze, zarówno tradycyjnym, jak i elektryku, mogą wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Gdzie kupić e-bike? Sprawdź: rowery elektryczne Warszawa