Okazuje się, że wyróżnikiem prawdziwego gospodarstwa agroturystycznego może być nie tylko pomysłowość gospodarzy, ale baza (także infrastruktura i historia) przez nich zastana. Każdy region ma swoje cechy swój charakter, jeśli idzie nie tylko o zagospodarowanie przestrzeni, ale nawet w aspekcie spotykanej tam roślinności, charakteru lasów.
Ciekawym przykładem mogą być gospodarstwa agroturystyczne zakładane na Warmii i Mazurach, konkretnie w dawnych Prusach Wschodnich. Tu pozostały spadziste dachy (w wypadku chat mazurskich bardzo spadziste), pruski mur i budynki gospodarcze, w których nierzadko łączono cegłę i kamień polny. Poprzedni mieszkańcy tych ziem nie zapominali również o ozdobach. Ciekawych porównań mogą dostarczyć miejscowości położone po obu stronach dawnej granicy Prus Wschodnich w okolicy Żytkiejm (powiat gołdapski) i Wiżajn (powiat suwalski). W suwalskim architektura wsi jest bardziej monotonna, częściej niż w dawnych Prusach drewniana.
Zakładający agroturystyki na Warmii i Mazurach mieli zatem (i mają) większe pole do popisu. Szybko zostały wykupione dawne poniemieckie szkoły, charakteryzujące się urozmaiconą bryłą. W wielu z nich nowi właściciele pozakładali gospodarstwa agroturystyczne. Takie przykłady można już spotkać w okolicy Puszczy Boreckiej. W celach agroturystycznych wykorzystywane są czasem dawne stacyjki po nieczynnej już pruskiej linii kolejowej. Tu jednym z przykładów może być agroturystyka w pobliżu Świetłogorska w obwodzie kaliningradzkim FR. Ciekawym paradoksem jest wykorzystywanie do agroturystyki dawnych budynków gospodarczych – tu powstaje nierzadko nie tylko baza noclegowa ale również karczmy, co można zobaczyć pod Węgorzewem. Na Warmii i Mazurach nie jest trudno napotkać umocnienia z drugiej wojny światowej – bywa, że znajdują się w pobliżu gospodarstwa agroturystycznego – wtedy jest to dodatkowe atrakcyjne uzupełnienie lokalnej ścieżki edukacyjnej. Dla kontrastu wspomnianych powyżej cech można zestawić agroturystykę w województwie mazowieckiem, np. gospodarstwo Konstantów.
Ważnym wyróżnikiem każdej agroturystyki jest kuchnia parta na własnych lub regionalnych przepisach. Najczęściej produkty takie opierane są już na składnikach z hodowli ekologicznych. Tu wyróżnikiem bywają certyfikaty. Natomiast coraz śmielej na tak zwanych ziemiach odzyskanych, czyli również na Warmii i Mazurach gospodarze sięgają do przepisów już historycznych, czego przykładem może być precel wielkanocny rozpropagowany niedawno przez lokalną społeczność jednej ze wschodnio-mazurskich wiosek.
Wyróżników agroturystyki przygotowanych przez naturę i historię jest, rzecz jasna, dużo więcej, ale już te przykłady pokazują jak wiele mamy pod ręką planując taki biznes.