Ok. 10 kilometrów od Sobótki rozpościera się Ślężański Park Krajobrazowy. Utworzono go w 1987 roku rozciągając pieczę nad całym, bogatym w zabytki archeologiczne a także w unikatowe gatunki roślin i zwierząt regionem.
Na obszarze Parku wyróżniono 5 rezerwatów, między innymi Rezerwat Archeologiczny w Będkowicach, gdzie znajduje się wczesnośredniowieczny zespół osadniczy składający się z grodziska (VIII-XI wiek) oraz cmentarzyska kurhanowego (VII-IX wiek). Utworzono tam skansen osady słowiańskiej otoczony ogrodzeniem palisadowym.
Najważniejszy jest oczywiście rezerwat krajobrazowo-geologiczny i historyczny „Góra Ślęża”. Ślęża to najwyższy szczyt (718 m n.p.m.) w masywie, z nią łączą się Gozdnica (310 m n.p.m.), Wieżyca (415 m n.p.m.) i Stolna (370 m n.p.m.) oraz oddzielone od niej Potokiem Sulistrowickim i Przełęczą Tompadła łańcuch Wzgórz Oleszeńskich z najwyższą Radunią (513 m n.p.m.).
Trochę historii
Nazwa góry Ślęża pochodzi od słowiańskiego słowa „ślęg” oznaczającego wilgoć. Nazwa ta sugeruje charakterystyczny dla regionu mikroklimat wytworzony specyficznym usytuowaniem Masywu. Jego odosobnienie i znaczne różnice wysokości sprawiają, że temperatury są niższe od panujących w najbliższej okolicy i występuje tu stosunkowo duża ilość opadów a także największa ilość burz w Europie.
W dawnych wiekach Ślęża była miejscem kultu religijnego, siedzibą bogów. Z tamtych czasów przetrwały liczne rzeźby kultowe i tajemnicze kamienne wały usypane wokół szczytów Ślęży, Raduni i Wieżycy.
Ta rozciągająca się u stóp Masywu Ślęży miejscowość stanowi centralny ośrodek turystyczny regionu. Powstanie osady w tym miejscu było ściśle związane z istnieniem potężnego ośrodka kultowego na Ślęży. Dziś jest to liczące ponad 6.000 mieszkańców miasteczko – turystyczne zaplecze Wrocławia. Położone w niewielkiej odległości od ważnych tras Wrocław – Kudowa Zdrój, Wrocław – Jelenia Góra, jest często odwiedzane przez mieszkańców innych rejonów naszego kraju.
Atrakcje
Okolica stała się nie tylko centrum turystycznym ale i sportowym. Teren ten upodobali sobie kolarze górscy i szosowi oraz zawodnicy biegów na orientację. Pobliskie nieczynne wyrobiska kamieniołomów zalane wodą są doskonałą bazą dla płetwonurków. Warunki tam panujące (przejrzystość wody i znaczne głębokości – do 40 m) pozwalają na prowadzenie szkoleń i uzyskanie wyższych umiejętności.
Dla amatorów czynnego wypoczynku godną propozycją jest stok narciarski Radunia wyposażony w wyciąg orczykowy. Jego długość i zmienny kąt nachylenia gwarantują niezapomniane wrażenia amatorom narciarstwa. Początkujący narciarze mogą potrenować na łagodniejszym stoku Gozdnicy z zaczepowym wyciągiem ”Janosik”. Obok czeka wspaniały stok dla saneczkarzy.Inną forma sportowej rekreacji są piesze wędrówki. Dla ich zwolenników przygotowano różnorodną ofertę, od łagodnych tras spacerowych po prawdziwe górskie szlaki, ścieżki dydaktyczne i szlaki archeologiczne. Na terenie Masywu Ślęży wytyczono także trasy dla rowerów górskich.
Szlaki górskie prowadzą do miejsc widokowych, najciekawsze z nich to: wieża na szczycie Ślęży i kamienna wieża na szczycie Wieżycy. W pogodny dzień z tej ostatniej można oglądać wspaniała panoramę Karkonoszy.
Spragniony wędrowiec może napić się krystalicznie czystej wody ze źródeł, których ujęcia odbudowane zostały przez członków Towarzystwa Ślężańskiego.