Dla wielu osób zbliżanie się zimy oznacza koniec sportów letnich.
Tak naprawdę jednak zima nie powinna nam przeszkodzić w codziennej aktywności, wystarczy tylko ubrać odpowiednie nakrycie głowy, koszulkę, kurtkę, spodnie, buty itd. Jaka zatem powinna być zimowa odzież rowerowa, aby móc przejeździć na swoich dwóch kółkach aż do wiosny?
Głowa, dłonie stopy – tam marzniemy najbardziej
Rady naszych mam i babć, które pilnowały byśmy zakładali czapkę przed wyjściem na dwór okazały się słuszne. Odpowiednie nakrycie głowy umożliwi nam dłuższy i bardziej komfortowy aktywny wypoczynek na zewnątrz. Gdy aura jest bardzo niesprzyjająca, to przyda się kominiarka, która zabezpieczy całą głowę – w tym twarz – przed niedogodnościami. Dokładając do tego okulary, nie tylko będziemy całkowicie chronieni przed zimnym powietrzem, ale też zabezpieczymy oczy przed wiatrem i odblaskami od śniegu. W okresie przejściowym powinna nam wystarczyć chusta – buff, która umiejętnie założona może nas skutecznie chronić. Buty, które będziemy mieli na sobie, powinny przepuszczać powietrze, ale nie przepuszczać wody. Niestety śnieg, osadzający się na naszych nogach szybko może stopnieć i doprowadzić do przemoczenia stóp, jeśli o to nie zadbamy. Do kompletu przydadzą się oczywiście wygodne skarpety oraz rękawiczki – te ostatnie, oprócz chronienia przed wiatrem i zimnem dobrze by było, gdyby umożliwiały obsługa smartfona, byśmy w awaryjnej sytuacji nie musieli zdejmować rękawiczek.
Termoaktywność bywa wybawieniem
Wiele lat temu rowerzyści wybierali bawełniane stroje na swoje zimowe wyprawy. Z całym szacunkiem dla tradycji – zdecydowanie lepiej będzie wybrać odzież termoaktywną. Przykładowo bluza czy koszulka termoaktywna sprawi, że nasza odzież będzie świetnie odprowadzała wilgoć, a jednocześnie zapewniała ochronę przed zmarznięciem. Wyjątkowa bielizna termiczna wykonana z naturalnej wełny jest niesamowicie miła w dotyku oraz ciepła, zachowując właściwości często nieosiągalne dla tkanin syntetycznych.Trudno bowiem wyobrazić sobie coś mniej komfortowego niż bycie spoconym na rowerze daleko od domu.
Warstwę wierzchnią powinny stanowić spodnie rowerowe i kurtka dobrane tak, aby nie przepuszczały ani zimnego wiatru, ani ewentualnych opadów deszczu i śniegu.