Już wiesz, że jazda na rowerze jest świetna dla Twojej kondycji fizycznej. Ale czy wiedziałeś, że ma to również głęboki wpływ na twój mózg?
Pomaga w walce z depresją
Ćwiczenia fizyczne są wyraźnie korzystne dla zdrowia psychicznego, a obszar, w którym mamy najwięcej na to dowodów, to depresja. Ostatnie badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Bernie sugerują, że aktywność fizyczna prowadzi do niemal takich samych zmian neurofizjologicznych jak leki przeciwdepresyjne.
Zwiększa siłę umysłową
Pomyśl o typowej przejażdżce i wszystkim, co przemyka Ci przez głowę podczas jazdy, świadomie lub nieświadomie: jak przejechać przez błotnistą ścieżkę, wyminąć pieszego, a może pojechać drogą do domu nową, nieznaną trasą? To jak robienie Sudoku, ale znacznie szybciej – co jest świetne dla utrzymania zdrowego mózgu. Kiedy jesteś na rowerze, masz większą szansę na wypróbowanie nowej trasy, więc dostarczasz sobie nowych bodźców. Dodatkowo, jeżdżąc na rowerze musisz być cały czas czujny, co jest kolejnym świetnym ćwiczeniem dla Twojego mózgu.
Zwiększa seksapil
Jedno z badań w amerykańskiego Archives of Sexual Behavior wykazało, że gdy mężczyźni wykonują regularne, umiarkowane ćwiczenia, doświadczają oni lepszego seksu niż mężczyźni, którzy są nieaktywni fizycznie.
W 2004 r. Badanie na Uniwersytecie w Arkansas wykazało, że mężczyźni i kobiety z autyzmem o wyższej kondycji fizycznej uważali się za ponadprzeciętnie atrakcyjnych.
W 2012 r. Badanie uniwersytetu w Teksasie wykazało, że ćwiczenia – 20 minut jazdy na rowerze, w tym przypadku – zwiększają pobudzenie rozrodczości u kobiet, nawet jeśli nerwy czuciowe zostały stłumione przez leki przeciwdepresyjne.
Zwiększa Twoje zdolności interpersonalne
Niezależnie czy chodzisz na zajęcia ze spinningu, czy wybierasz się na szlak z przyjaciółmi, jazda na rowerze może sprawić, że Twoje życie towarzyskie będzie dużo bardziej aktywne. Niedawne badanie na Uniwersytecie w Toronto pokazało, że drużyny grające w sporty grupowe odznaczały się lepszym zdrowiem psychicznym i mniejszym poziomem stresu. Może to mieć związek z kojarzeniem tego typu ćwiczeń zespołowych z lekcjami wychowania fizycznego w szkole. Takie zajęcia dają nastolatkom możliwości łączenia się z innymi uczniami, poczucia przywiązania ze szkołą, oddziaływania ze swoimi rówieśnikami i trenerami, a tym samym zapewniają im środowisko społeczne – tak uwarunkowany mózg łatwo kojarzy podobne aktywności i ma z nimi pozytywne skojarzenia.
Chcesz dowiedzieć się więcej o świecie rowerów i rowerzystów? Zapraszamy do lektury naszej strony internetowej – w następnym artykule dowiesz się wszystkiego o rowerach elektrycznych.
bikesquad.pl/rowery-elektryczne-z-silnikiem-wspomaganie-elektryczne/