Przed każdym latem mnóstwo rodziców zastanawia się dokąd pojechać rodzinnie na wakacje lub gdzie wysłać dziecko na kolonie. Niektóre rodziny decydują się na obie te formy spędzania lata. Praktycznie wszystkie dzieci w wieku od ośmiu do szesnastu lat wyjeżdżają na letnie kolonie, niemal każde dziecko było na koloniach i obozach raz lub kilka razy. Te formy wypoczynku są dostępne dla każdego – tylko jakość bywa różna, bo niestety kolonie z MOPS są zwykle zupełnie inne, niż te renomowanych firm. Mają inny standard w realizacji programów, liczby atrakcji, używanego sprzętu, jakości obiektu, jedzenia i profesjonalizmu opiekunów. Jaką więc formę wypoczynku wybrać?
Niezwykłym, rzadko stosowanym, ale bardzo trafionym pomysłem może być obóz sportowy dla dzieci (https://www.kogis.pl/tematyki-obozow/sportowe/) dedykowany specjalnie jednej klasie. Czasem nauczycielowi uda się tak skoordynować wyjazd, by wszystkim pasował i terminem, i ceną, i tematem. Zwykle decydują się na coś takiego klasy bardzo zintegrowane, zgrane, lubiące przebywać ze sobą, mające lubianego i zaangażowanego nauczyciela.
Co przemawia za opcją obozu sportowego dla dzieci w ramach wyjazdu całej klasy? Po pierwsze – pełne bezpieczeństwo, gdyż wszyscy się znają, a opiekunem najczęściej jest wychowawca lub nauczyciel WF-u. To gwarantuje każdemu świetną asymilację, dzieci wiedzą czego się spodziewać, czują się bardzo bezpiecznie, a jednocześnie nie pozwalają sobie na zbyt duże popisy, bo wiedzą, że opiekuje się nimi znany im nauczyciel, który wszystkie ewentualne występki zapamięta. Obóz sportowy dla dzieci jest też dobry pod tym względem, że osoba prowadząca doskonale zna klasę, możliwości dzieci i może dostosować program do swojej grupy. Zna dzieci z imion, ale też charakterów, co ułatwia komunikację i zaufanie.
Czy są jakieś wady takiego wyjazdu na wakacje z klasą?
Oczywiście, wszystko ma swoje różne strony i wiele osób uzna, że po całym roku szkolnym pora na zmianę otoczenia – również kolegów. Czasem dzieci nie czują się w swojej klasie komfortowo i dobrze, a w wakacje nie chcą spędzać czasu z kolegami ze szkolnych ławek. Niektórzy rodzice stawiają na nowe wyzwania, nowe przyjaźnie, a także na to, by obóz sportowy dla dzieci był też formą usamodzielnienia się – a więc też zdobycia umiejętności odnajdywania się w nowym środowisku, wśród nieznanych ludzi.
Dla kogo taki wyjazd?
Lato z klasą na pewno będzie ciekawym rozwiązaniem dla rodzin z młodszymi dziećmi – jak pociecha ma siedem czy osiem lat, to często jeszcze obawia się samodzielnego startu w kolonijne życie. Na pierwszych koloniach czasem zdarzają się duże tęsknoty za domem i szlochanie w poduszkę… Na obozie sportowym dla dzieci organizowanym z wychowawcą tego problemu nie ma i nawet maluszki nie płaczą, bo wszytskich znają.
Jak formalnie wygląda wyjazd z klasą?
Od strony formalnej – szkoła ani nauczyciel nie może zorganizować obozu sportowego dla dzieci ani żadnej innej kolonii. Organizatorem może być tylko wyspecjalizowane, licencjonowane biuro turystyczne lub klub sportowy z pozwoleniem na organizację wypoczynku dzieci. Dlatego po stworzenie oferty należy się zwrócić właśnie do nich. Mogą oni zatrudnić wychowawcę czy wuefistę na czas obozu sportowego dla dzieci (na umowę zlecenie). Inny wypoczynek niestety będzie nielegalny i może spowodować duże kłopoty.
Ach, te finanse…
Problemem, jaki napotykają grupy decydujące się na obóz sportowy dla dzieci w ramach klasowego wyjazdu, jest często zróżnicowana sytuacja finansowa rodziców. Rzadko zdarza się klasa, gdzie każdego rodzica będzie w danym momencie stać na opłacenie obozu. Rzadko się też zdarza, by sto procent uczniów zaplanowała dany okres wakacji na jeden wyjazd. Jednak przy dobrym przygotowaniu i wcześniejszym ustaleniu, wszystko jest możliwe. Zwykle trzeba pójść na kompromis i ustalić wyjazd tuż po roku szkolnym, zanim wszyscy wdrożą swe wakacyjne plany. Warto dużo wcześniej, już na jesieni, poinformować rodziców o terminie klasowego obozu sportowego dla dzieci. Już jesienią warto skontaktować się z przyszłym organizatorem, zaklepać termin, wybrać miejsce i obiekt, a także uzyskać ofertę, którą przedstawi się rodzicom uczniów. Ważne też, żeby zminimalizować cenę wypoczynku – taki obóz sportowy dla dzieci nie trwa tak jak zwykłe obozy 11-12 dni, ale na przykład 6-7 dni. To dość dużo, żeby się wspólnie pobawić, a też na tyle mało, że cena może być atrakcyjna i zamiast około 2000-2400 zł obóz może wtedy kosztować 900-1000 zł za uczestnika. Kadra zwykle nie musi wtedy płacić, a nawet otrzymuje wynagrodzenie. Dojazd na taki obóz musi być zorganizowany przez biuro lub klub.
Jaki stąd wniosek?
Każdy sportowy wyjazd jest wart zachodu – warto spróbować zorganizować taki obóz sportowy dla dzieci (https://www.kogis.pl/obozy) i zwrócić się do organizatora turystyki lub klubu sportowego, by pomogły wszystko przygotować od strony formalnej. Uczniowie będą mieli okazję poznać się w sytuacji “nie szkolnej”, wreszcie będą mieć czas się beztrosko pobawić razem i zintegrować. Obóz sportowy dla dzieci ma wiele walorów – integracyjny, poznawczy, ruchowy – a więc nie warto zwlekać i (zwłaszcza w młodszych klasach) skorzystać z takiej opcji. Lato na sportowo to dobre wakacje dla każdego.