Odkąd na gwiazdy tańczą na lodzie, w Polakach obudziły się łyżwiarskie instynkty. Zainspirowani szusującymi po lodowisku celebrytami rodacy postanowili iść w ich ślady. By jednak móc to uczynić, trzeba mieć odpowiedni sprzęt. Jak kupić łyżwy, by się na nich nie przejechać?
Jak zbudowana jest figurówka
Łyżwy do jazdy figurowej są znacznie delikatniejsze od hokejowych. Klasyczne figurówki wykonane są ze skóry i wiązane sznurówkami. Ponadto posiadają podeszwę z obcasem i posiadają płozy o charakterystycznym kształcie. Z przodu znajdują się ząbki służące do wykonywania ewolucji na lodzie, tył natomiast jest nieco wydłużony. Sama płoza ma kształt wklęsłego półkola, dzięki czemu dotyka powierzchni lodowiska w dwóch punktach – tzw. krawędziach wewnętrznej i zewnętrznej. W zależności od sposobu jazdy i wykonywanej ewolucji łyżwiarz kładzie nacisk na jedną z płóz.
Wady i zalety
Figurówki polecane są osobom, które stawiają pierwsze kroki w łyżwiarstwie. Dzięki wspomnianym ząbkom i wydłużonej płozie jazda na nich jest o wiele stabilniejsza. Jednocześnie jednak osobom preferującym szybki styl jazdy wspomniane ząbki mogą przeszkadzać (niektórzy je piłują) a nawet powodować wywrotki. Nad łyżwami hokejowymi figurówki mają jeszcze jedną przewagę. Plastikowa skorupa jest nieelastyczna, gdy tymczasem skórzany trzewik idealnie dopasuje się, oczywiście z upływem czasu, do stopy łyżwiarza. Gwarantuje to doskonały komfort jazdy. Oczywiście pod warunkiem, że jest to naturalna skóra, nie żaden substytut.
Na co zwracać uwagę przy zakupie łyżew figurowych?
W figurówkach przyjęło się, że but czarny przeznaczony jest dla mężczyzn, zaś jasny dla kobiet. Łyżwy powinny być też sznurowane, co umożliwia lepsze ich dopasowanie do stopy. Na rynku znajdują się jednak figurówki zapinane na klamry, co oszczędza czas, jednocześnie jednak może narazić nas na koszty – takie zapięcia łatwo się urywają, a naprawa nie jest ani łatwa, ani tania. Dostępne są także – wbrew tradycji – figurówki o budowie skorupowej, częściowo odlane z plastiku. Kosztem wygody zyskujemy zabezpieczenie kostki od urazów, częstych zwłaszcza na etapie nauki jazdy.
Jak przymierzać łyżwy przed zakupem
Kupując łyżwy, najlepiej przymierzać z ubraną grubszą niż zwykle skarpetą. Oprócz długości, kluczowa jest szerokość buta. Każdy producent ma inny wzorzec stopy, warto więc sprawdzić łyżwy kilku producentów i znaleźć ten najwygodniejszy. Większość firm oferuje różne szerokości łyżew: oznaczenie „D” oznacza wąską stopę, a „E” szeroką.
Ceny i producenci
Najtańsze modele można znaleźć w supermarketach już za 40 – 50 zł, jednak wątpliwe, by przetrwały choćby sezon. Niska cena to sztuczna skóra, trudne do naostrzenia płozy lub nawet tak krzywo przykręcone, że nie nadające się do użytkowania. Lepiej więc postawić na sprawdzonych producentów, oferujących markowy sprzęt. Tu ceny zaczynają się od 200 zł (połowę mniej w modelach dziecięcych), a kończyć mogą się nawet na kilku tysiącach (mowa jednak o modelach profesjonalnych). Najpopularniejsi producenci to Botas, Bauer, Nikebauer, CCM, Easton i wyspecjalizowany w figurówkach włoski Risport.