Rowery aglomeracyjne to nowość w naszym kraju. Jest to system wypożyczania rowerów miejskich, wypróbowany już w wielu krajach na Zachodzie. Na szczęście, taki system sprawdza się powoli również w Polsce. Jest to spowodowane dość przystępnymi zasadami, na jakich można wypożyczyć rower aglomeracyjny, ale także tym, że generalnie popularność jazdy na rowerze w naszym kraju ciągle wzrasta.
Jak działa system wypożyczania roweru? W Warszawie, gdzie pomysł jest najbardziej zaawansowany technicznie, rowery aglomeracyjne stanowią system połączony z komunikacją miejską: trzeba mieć kartę umożliwiającą jeżdżenie w pociągach, autobusach i tramwajach oraz metrze, aby móc korzystać z roweru. Jeśli nie mamy takiej karty, możemy kupić sobie bilet. Bilet kosztuje tyle samo ile jazda metrem. Jeśli więc mamy miasto, w którym kupuje się bilety czasowe i za 70 minut nieprzerwanej jazdy płacimy 4,40 zł, tak jak w Warszawie, to w tej samej cenie można kupić bilet na rower.
Co ciekawe, Warszawiacy pokochali tego typu rowery i szybko okazało się, że trzeba zwiększać flotę rowerową. Kiedy tylko pierwsze promienie słońca wylegają na niebo, pojawiają się pierwsze kobiety na rowerach. Z rowerów aglomeracyjnych korzystają głównie właśnie kobiety, ale niemało jest także turystów, obcokrajowców i studentów, a także rodzin z dziećmi. Coraz bardziej przekonujemy się do tego, że dobrze jest uprawiać sport. Jazda na rowerze ujędrnia skórę, usuwa cellulit, poprawia wygląd nóg.
Zasady korzystania z rowerów aglomeracyjnych są bardzo różne. W zależności od miasta, może być tak jak w Warszawie, gdzie ceny za korzystanie z rowerów jest takie jak za tradycyjną komunikację miejską. Nie brakuje też takich zasad jak we Wrocławiu, gdzie za pierwsze dwadzieścia minut jazdy nie płacimy. Z uwagi na to, że trudno w ciągu dwudziestu minut dojechać z jednej bazy do drugiej, a tylko w takich bazach można oddawać rowery, to rzadko korzystanie z tego roweru będzie bezpłatne i taki gratis wydaje się tylko chwytem marketingowym. Wszędzie jednak, aby korzystać z systemu, trzeba podać swoje dane: na stronie internetowej, gdzie trzeba się zarejestrować, lub poprzez udostępnienie danych z karty miejskiej.