Alpinizm, czyli wspinaczka górska jest sportem górskim, który sprowadza się do wchodzenia na szczyt i przezwyciężania trudności terenu. Do wspinaczki górskiej wykorzystywany jest specjalistyczny ekwipunek, taki jak liny, haki, czekany, raki oraz karabinki wspinaczkowe.
Wspinacza wysokogórska uprawiana w różnych pasmach górskich ma różne nazwy. Wspinaczka górska uprawiana w Himalajach to himalaizm, zaś alpinizm uprawiany w Tatrach to taternictwo.
W ramach alpinizmu można wyróżnić dwie dyscypliny. Pierwszą z nich jest alpinizm wyprawowy, zaś drugą jest alpinizm sportowy.
Alpinizm wyprawowy sprowadza się do zdobywania najwyższych szczytów świata, przede wszystkim tych zlokalizowanych w Himalajach, które słyną z największego stopnia trudności.
Alpinizm polega na pokonywaniu ścian oraz grani, które są trudne pod względem technicznym.
Alpiniści posługują się ponadto specjalną skalą trudności w pokonywaniu poszczególnych szczytów i gór. Zgodnie z tą skalą szczyty zdobyte zimą są bardziej cenione ze względu na zdecydowanie większy poziom trudności.
Jak napisał Piotr Pustelnik – znany polski alpinista: „W górach wysokich przez wiele lat nie używałem kasku. Jednak w miarę przybywania doświadczeń potrzeba i przydatność kasku wzrosła do takiego stopnia, że teraz używam kasku Pelzla model „Meteor”. Używałem go m.in. na Lhotse i bardzo sobie chwalę. Trochę to śmiesznie wygląda: ciężko zbrojny facet w grubych ubraniach puchowych, a na głowie kask prawie jak rowerowy. Ale nie o wygląd chodzi tylko o przydatność. Tak więc noszę kask i innym to polecam.”

Czekan (1 – dziób, 2 – głowica, 3 – łopatka, 4 – pętla, 5 – ogranicznik pętli, 6 – stylisko z gumowym uchwytem 7 – grot)
Innym niezbędnym sprzętem wspinaczkowym jest czekan. Czekan to jedno z najbardziej uniwersalnych i najważniejszych narzędzi jakie możemy zabrać ze sobą w góry zimą. Poniżej granicy śniegu i na łatwych podejściach może służyć jako laska alpinisty, a w śnieżnym lub lodowym terenie, zapobiega osunięciu się i umożliwia hamowanie gdy już do osunięcia dojdzie.
Największe uznanie zdobywają ci wspinacze, którzy jako pierwsi znaleźli się na szczycie określonej góry. Ceniony jest także styl wejścia czy wytyczanie nowych ścieżek.
Niewątpliwie wspinaczka górska wymaga nienagannej kondycji fizycznej i wielomiesięcznego przygotowania. Nie można od razu porywać się na największe szczyty bez odpowiedniego przygotowania i odpowiedniego sprzętu. Wyprawy na najwyższe szczyty świata są przygotowywane przez długi czas i przemyślane w każdym calu. Niemniej jednak góry są nieprzewidywalne i nigdy nie wiadomo, jak skończy się wyprawa.
Niejeden z alpinistów zginął w górach, w czasie próby zdobycia wymarzonego szczytu. Alpinizm jest sportem, w którym głównym motorem napędowym jest chęć przeżycia czegoś niezwykłego i konieczność dostarczenia organizmowi bardzo dużej dawki adrenaliny.