Mobilne terminale płatnicze z technologią zbliżeniową zrewolucjonizowały stacjonarne zakupy. Z kolei co rusz ulepszane metody autoryzacji transakcji elektronicznych, zwiększyły ruch w handlu internetowym. Tymczasem rozwój technologii, która umożliwia szybsze i bezpieczniejsze dokonywanie płatności, nabiera rozpędu i na rynek wkraczają płatności biometryczne. Czym one są? Sprawdź!
Czym jest biometria?
Biometria to technologia uznana w ostatnim czasie za przełom w zakresie bezpieczeństwa finansów i poufności danych. Nie bez powodu cieszy się tak dużym zainteresowaniem banków i instytucji finansowych. W przypadku cyberataku lub poważnego naruszenia bezpieczeństwa środków zgromadzonych na koncie regularna zmiana hasła i innych danych logowania mogą pomóc w ograniczeniu ujawnienia poufnych informacji. Jednak takie działanie nie jest gwarancją sukcesu. O wiele trudniej pozyskać dostęp do konta czy innych danych, jeśli zostaną zabezpieczone biometrią.
Innowacyjne metody uwierzytelniania takie jak odcisk palca mają tę zaletę, że nie tylko poprawiają bezpieczeństwo płatności, ale także ułatwiają realizację transakcji. Dzięki uwierzytelnianiu biometrycznemu można już dziś ominąć wprowadzania haseł. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ stają się one coraz bardziej złożone i w każdej chwili można je zapomnieć.
Jak działają płatności biometryczne?
Zastosowanie biometrii w sektorze finansowym było tylko kwestią czasu. Dziś coraz więcej banków wykorzystuje płatności biometryczne, czyli metodę autoryzacji klienta przed dokonaniem zakupu za pomocą jednej z technik np.
- odcisk palca,
- skan twarzy (rozpoznawanie jej szczegółów),
- skan tęczówki oka,
- rozpoznawanie brzmienia głosu.
Z płatności biometrycznych klienci mogą korzystać zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym. Warunkiem jest dodanie takiej opcji do mobilnej autoryzacji. Wówczas, kiedy kupujący wybierze jedną z form płatności na przykład realizowaną przez system płatności online Przelewy24, zamiast potwierdzać transakcję PIN-em lub kodem SMS, skanuje na swoim urządzeniu odcisk palca, tęczówkę itp.
Jakie są zalety płatności biometrycznych?
Z punktu widzenia konsumenta metody płatności mobilnych z autoryzacją biometryczną dają bezpośrednio rozpoznawalne korzyści w postaci oszczędności czasu oraz większej wygody. Uwierzytelnianie biometryczne eliminuje potrzebę zapamiętywania haseł lub kodów PIN. Poza tym ta technologia daje większe poczucie bezpieczeństwa, ponieważ np. odcisk palca jest niepowtarzalny i nie zmienia się, więc zgromadzone środki na koncie nie przejdą w niepowołane ręce.
To także dobry sposób na zabezpieczenie przed oszukańczymi transakcjami online dla sprzedawców, zwłaszcza jeśli zakup realizowany jest na dużą kwotę. Powoli coraz więcej sklepów decyduje się na wdrożenie pilotażowych programów płatności biometrycznych.
Rewolucja jest coraz bliżej, a żeby być z nią na bieżąco, warto śledzić aktualności u dostawców najnowszych usług obsługi płatności elektronicznych (np. na stronie https://www.przelewy24.pl/).
Artykuł sponsorowany