Czy przedsiębiorca może funkcjonować bez urlopu? Oczywiście, że nie. Nie na darmo prawo pracy zakłada minimum 14 dni nieprzerwanego wypoczynku dla pracowników. Bez chwili wytchnienia człowiek traci siłę, zapał i wydajność. Ta prawidłowość dotyczy też właścicieli biznesu, czyli coraz większą rzeszę Polaków.
Brak zastępstwa głównym powodem braku wakacji
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Idea Bank i Tax Care, aż 55% przedsiębiorców nie pozostawia swojej firmy w innych rękach nawet w okresie wakacyjnym. Najgorzej kwestia wypoczynku przedstawia się wśród osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Właściciele małych firm nie darzą swoich pracowników tak wysokim zaufaniem, by udostępniać im całą wiedzę o funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, w tym o wysokości przychodów i kosztów.
Jeśli nie pracownik to kto? Innego rodzaju zastępstwo jest praktycznie niemożliwe. Niewiele osób może liczyć na pomoc rodziny. Jest to o tyle zrozumiałe, że nawet przy najszczerszych chęciach kogoś bliskiego, trudno jest wdrożyć w problematykę przedsiębiorstwa i bez szwanku poprowadzić je przez pewien okres.
Najlepszą sytuację mają ci, którzy prowadzą firmę w formie spółki. Wspólnik jest zazwyczaj najlepiej zorientowany w sytuacji przedsiębiorstwa, nieobca mu jest kwestia finansów, bieżącej działalności, planów krótko i długookresowych. Jest zatem duża szansa, że firma świetnie poradzi sobie, nawet w przypadku dłuższej nieobecności jednego z szefów.
Jeśli wyjazd to na jak długo?
Zdecydowana większość przedsiębiorców preferuje krótkie urlopy. 47 proc. z nich opuszcza firmę najwyżej na tydzień (dla porównania – na 3-tygodniowe wakacje decyduje się zaledwie 3 proc. z nich), a aż 27 proc. nie korzysta z urlopu w ogóle. Warto zauważyć, że 40 proc. właścicieli małych przedsiębiorstw wybiera się na wakacje tylko raz w roku.
Sposób na wypoczynek
Niektórzy przedsiębiorcy wybierają urlop w mieście. Takie rozwiązanie stosują zazwyczaj ci, których firma ma dość krótki staż. W pierwszych latach działalności trudno pozwolić sobie na choćby odrobinę luzu. Pozostaje zatem skrócony czas pracy, czy pojedyncze dni wolne.
Osoby decydujące się na wyjazd niekiedy są w tej dobrej sytuacji, że firmę mogą ze sobą zabrać w walizce. Do nich należą freelancerzy, np. graficy, marketingowcy, prawnicy, itp. Całą sferę comiesięcznych formalności można pozostawić w rękach osób na stałe współpracujących z przedsiębiorcą, np. księgowym. W jeszcze bardziej komfortowej sytuacji są ci, którzy korzystają z usług księgowych online. Wówczas mają oni wgląd w sytuację firmy na bieżąco, np. przekazując dokumentację firmy do biura rachunkowego Tax Care.pl możliwe jest korzystanie z raportów i zestawień, a także przesyłanie dokumentów z dowolnego miejsca na ziemi. W ten sposób przedsiębiorca nie traci kontroli nad firmą nawet wtedy, gdy zdecyduje się na wyjazd z miejsca prowadzenia działalności.
Żaden sposób, który zakłada choćby minimalny udział przedsiębiorcy w życiu firmy nie jest doskonały, jednak każda pomoc, która uwalnia go pracy w urlopie jest na wagę złota. Pamiętać trzeba, że niewypoczęty właściciel firmy to mniej kreatywne rozwiązania, szybsze zniecierpliwienie i zmęczenia, zatem warto poświęcić wiele uwagi, by jak najpełniej wykorzystać czas wakacji.