Zwiedzanie stolicy zaczyna się zazwyczaj spacerem po Starówce. Krakowskie Przedmieście, Łazienki, Wilanów to kolejne obowiązkowe punkty programu. Chcielibyśmy zaproponować coś dla tych, którzy dobrze znają najważniejsze zabytki stolicy i szukają nowych, oryginalnych pomysłów na zwiedzanie Warszawy. Chcielibyście Państwo odkryć nieznane sobie szlaki, a na obiekty-symbole spojrzeć z zupełnie innej perspektywy? Przeczytajcie koniecznie!
Pasjonujący temat kluczem do udanej wycieczki!
Skoncentrowanie się podczas zwiedzania na konkretnym zagadnieniu pozwala zobaczyć wiele miejsc w zupełnie nowym kontekście i naprawdę dogłębnie zrozumieć wybrane aspekty historii miasta. Warto oczywiście wybrać taką problematykę, która odpowiada Państwa zainteresowaniom. Oczywiście takie zwiedzanie Warszawy wymaga sporej wiedzy. Jeśli nie chcą lub nie maja Państwo czasu specjalnie przygotowywać się do wycieczki, warto skorzystać z usług profesjonalnych przewodników po Warszawie. Ofertę zwiedzania z przewodnikiem i propozycje wielu bardzo ciekawych, znakomicie opisanych tras znajdziecie na: http://warszawazwiedzanie.pl/. Tu prezentujemy 2 pomysły na zwiedzanie stolicy, które cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością wśród odwiedzających Warszawę obdarzonych duszą odkrywcy.
Każdy z nich zakłada próbę przyjrzenia się historii stolicy w burzliwym XX wieku. Odwracamy zatem na chwilę wzrok od Warszawy królewskiej i próbujemy oswoić pamięć o często niezwykle bolesnych wydarzeniach ostatnich 100 lat, które jednak w dużej mierze ukształtowały współczesne oblicze stołecznej metropolii.
Zwiedzanie Warszawy śladami powstania warszawskiego
Otwarcie Muzeum Powstania Warszawskiego, liczne projekty artystyczne i naukowe związane z okrągłymi rocznicami powstańczego zrywu, wreszcie realizacje takie jak film Miasto 44 (opowiadający o powstaniu w sposób niezwykle wstrząsający, ale językiem popkultury) – wszystko to sprawiło, że dziś powstanie warszawskie jest wyjątkowo mocno obecne w pamięci i świadomości warszawiaków. Nikt, kto znajdzie się na ulicach Warszawy 2 sierpnia o 17.00 nie będzie miał w tej kwestii cienia wątpliwości.
Zwiedzanie Warszawy śladami powstania obejmuje wiele miejsc, w których doszło do wydarzeń szczególnej wagi lub uznanych później za symboliczne. W programie warto uwzględnić np. wizytę w Archikatedrze św. Jana, o której ocalenie stoczono długą i wyczerpującą walkę, niestety niezakończoną sukcesem. Udało się jednak wynieść z płonącej świątyni gotycki krucyfiks, który przez wieki cieszył się wielką czcią wśród mieszkańców stolicy. Podczas spaceru po Starym Mieście warto przypomnieć sobie dzieje krwawych walk o Starówkę – bohaterstwo, dramat, ofiarę powstańców i zwykłych mieszkańców miasta. Koniecznie trzeba odwiedzić Pomnik Małego Powstańca. Oczywiście ważnym punktem na trasie zwiedzania jest Plac Krasińskich. Znajduje się tu Pomnik Powstania Warszawskiego. Lokalizacja ta jest oczywiście nieprzypadkowa. W tym miejscu możecie Państwo zobaczyć właz, którym wychodzili z kanałów powstańcy ewakuowani ze Starówki do Śródmieścia. Przy Pałacu Raczyńskich warto przypomnieć sobie dramatyczną historię eksplozji zdobytego przez powstańców pojazdu opancerzonego i wspomnieć zamordowanych w powstańczym szpitalu. Plac Teatralny to z kolei miejsce śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który poległ już w pierwszych dniach walk. Niezwykle istotnym momentem naszego spaceru jest również zwiedzanie Woli, gdzie w tym samym czasie Niemcy dokonali masowych egzekucji na cywilach („rzeź Woli”). Proponowaną wycieczkę warto połączyć z wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzanie wspaniale zaaranżowanej, poruszającej ekspozycji na długo zapada w pamięć.
Warszawa socrealistyczna
Naszą drugą propozycją jest zwiedzanie Warszawy szlakiem architektury socrealistycznej. Budynki są kluczem do przypomnienia okresu odbudowy stolicy w cieniu radzieckiej dominacji. Zwiedzanie można rozpocząć od spaceru po Muranowie, dzielnicy, która powstała wprost na ruinach warszawskiego getta. Oczywiście niezwykle istotnym obiektem na szlaku jest Pałac Kultury i Nauki. Warto poznać jego pasjonującą, pełną osobliwych faktów historię, przy okazji przyglądając się monumentalnym rozwiązaniom kształtującym przestrzeń Placu Defilad. Co jeszcze warto zobaczyć? Do najciekawszych realizacji tego okresu należą Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, Plac Konstytucji, obecny budynek Ministerstwa Gospodarki czy wreszcie Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat”. Dobry przewodnik uraczy Państwa na tym szlaku wieloma ciekawymi, niekiedy dramatycznymi, ale często także humorystycznymi opowieściami z czasów początków PRL.