Niedźwiedzi Róg to mazurska wieś w powiecie piskim, w gminie Ruciane-Nida nad południowym brzegiem jeziora Śniardwy. Szlak rowerowy na który się wybraliśmy przebiega po terenie gminy na zachód od miasta Pisz. Trasa jest dosyć długa (54 km) – nie dla niezaprawionych w boju rowerzystów.
Wycieczkę rozpoczynamy w punkcie Informacji Turystycznej w Piszu, dojeżdżamy do skweru w centrum miasteczka, gdzie na skrzyżowaniu z ul. Kościuszki skręcamy w prawo. Koło siedziby Straży Pożarnej wjeżdża się na chodnik i dalej kierując się na Ruciane – Nidę wyjeżdża się miasta. Po około pół kilometra przejeżdża się przez wieś Snopki. We wsi warto zwrócić uwagę na resztki ewangelickiego cmentarza. Przy bramie cmentarza obelisk z napisem „Ofiarom hitlerowskiego obozu w Snopkach. Na cmentarzu 1 grób żołnierza rosyjskiego z 1914 roku”.
Odtąd szlak prowadzi w większości lasami, w bliskim lub dalszym sąsiedztwie jezior. W dwóch miejscach przekracza drogę krajową, gdzie ze względu bezpieczeństwa przeprowadzamy rower na drugą stronę jezdni. Trudność trasy jest zróżnicowana – występują na niej fragmenty, które przez kilka kilometrów prowadzą po piaszczystej nawierzchni, oraz takie, po których jazda rowerem jest bardzo łatwa.
Za wsią, na skrzyżowaniu na Wejsuny skręcamy w prawo. Niecały kilometr dalej
jest skrzyżowanie dwóch dróg leśnych. Tam skręcamy w lewo i za chwile jeszcze raz w lewo. Jedziemy piaszczystą drogą i po 1,7km skręcamy w prawo.
Ponownie niecały kilometr dalej jedziemy w prawo, w żużlową drogę główną.
na 12 kilometrze szlaku wjeżdżamy na czerwony szlak pieszy.
Jest to grobla biegnąca wzdłuż bagna. Przy wysokim stanie wody może być mokro!
Stąd niedaleko do zbudowanej w latach 1845 – 1949 śluzy w Karwiku. Rozdziela ona zachodnią część kanału – przeznaczoną do żeglugi od wschodniej. Śluza uruchamiana jest napędem elektrycznym, a różnica poziomu wody wynosi po obu stronach około 1 metra.
Na końcu żwirówki skręcamy w prawo kierując się na Niedźwiedzi Róg.
Dojeżdżamy do wsi leżącej nad jeziorem Śniardwy. Kupujemy tu artykuły spożywcze i ruszamy na Ruciane – Nidę (nakazuje jazdy w lewo).
Mijamy kolejno wieś Końcewo, Głodowo, a w niej gospodarstwo rybackie. Zgodnie z innymi poradnikami w Głodowie u pana Mirosława Gworka znajduje się doskonała restauracja rybna.
Dalej po lewej jezioro Warnołty i neogotycki kościół we wsi Wejsuny. Jedziemy cały czas w stronę Pisza zatrzymując się na krótki odpoczynek na parkingu leśnym. Ok 34 kilometra szlaku skrzyżowanie z drogą na Olsztyn. Skręcamy w lewo. Droga prowadzi do wsi Snopki od drugiej strony. Po minięciu przydrożnego krzyżo naszym oczom ukazuje się drogowskaz „Pisz 3 km”. Po blisko 8 godzinach docieramy spowrotem do punktu startu.