Łowienie ryb z brzegu to nie tylko sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, ale również świetna okazja do poznania uroków przyrody i kultury danego regionu. Dania, bogata w wybrzeże morskie, liczne jeziora i rzeki, oferuje doskonałe warunki do wędkowania z brzegu. W niniejszym artykule przyjrzymy się tej fascynującej formie rybołówstwa w Danii, odkrywając najlepsze miejsca do połowów, popularne gatunki ryb, oraz niezbędne informacje dotyczące zezwoleń i przepisów. Przygotujmy się na emocjonującą przygodę w poszukiwaniu ulubionych łowów w malowniczych zakątkach duńskiego wybrzeża!
Dania jest w ścisłej czołówce krajów pod względem połowów troci wędrownej. Wystarczy spojrzeć na mapę Danii, żeby zobaczyć, jaką ma długą i kręta linie brzegową – 7314km! Są tu fiordy, zatoki, przesmyki, otwarte, piaszczyste wybrzeża, pasy trawy morskiej i plaż. To wszystko jest doskonałym siedliskiem dla morskiego pstrąga.
Połów makreli
Prawdziwym świętem dla wędkarzy jest okres lata, gdy zaczyna się sezon na makrele. Makrele są bardzo dzikimi rybami, walczą jak urodzeni wojownicy. To ogromne wyzwanie dla wędkarzy. Makrele nie są trudne do złapania i można je łowić z mola. Ciężko uwierzyć, ze może ich być aż tyle. To niesamowite uczucie, gdy można zobaczyć pierwsze, pełne wiadro złowionych przez siebie makreli. Połowy najczęściej zaczynają się w czerwcu, jeśli dopisuje ładna i ciepła pogoda.
Przez wiele lat były łowione głównie z mola, ale obecnie można je łowić bezpośrednio w porcie, ponieważ wszędzie jest ich bardzo dużo. Bardzo lubią żerować przy śluzach, które łącza morze z Fiordem Rinkøbing., Jest na nie sezon przez długi czas, jeśli dopisuje pogoda. Trwa on do początków września. W czasie lata regularnie odbywają się wyprawy morskie zorganizowane specjalnie na połów tej ryby
Połów śledzi
Hvide Sande jest jednym z najlepszych miejsc w Europie pod względem udanych połowów śledzia. Odbywają się one w kilku miesiącach w roku. Wczesną wiosną, w marcu i na początku kwietnia śledzie wpływają do ujścia fiordu. Najwięcej jest ich w pobliżu śluz. Swoją wędrówkę powtarzają najczęściej we wrześniu, ale nie jest już ich tak wiele jak wiosną, za to są bardziej tłuste i dużo większe.
Najlepsze stanowiska łowieckie są na lądzie w pobliżu śluz, chociaż, oczywiście jest ich również dużo w morzu. W pobliżu śluz sa specjalne platformy, z których można korzystać podczas połowów. Również są tam miejsca umożliwiające łowienie przykutym do wózka, niepełnosprawnym osobom; one także mają możliwość rozwijania swoich pasji.
Bardzo często za jednym razem można złapać 4 -6 śledzi.