Morze Czerwone przyciąga nurków z całego świata ze względu na cudowną faunę. Wielbiciele nurkowania i snurkowania wiedzą, że jest tylko kilka miejsc na świecie, gdzie można znaleźć taki podwodny raj, jak tutaj. Morze Czerwone kryje pod swoją powierzchnią tysiące gatunków ryb i przeróżnych kształtów korali. Świetna widoczność (do 30 m w głąb morza) pozwala na odkrycie tego przepięknego podwodnego świata również z powierzchni wody. W Morzu Czerwonym jest również ponad 50 wraków statków. Najsławniejszy z nich „Thistlegorm”, który został zatopiony podczas II wojny światowej w 1940 r. na głębokości 29 m. Morze Czerwone ma także mnóstwo uroczych, piaszczystych wysp z przepięknymi lagunami.
Morze Czerwone uważane jest za najcieplejsze morze świata. Można się w nim kąpać przez okrągły rok. Temperatura wody w zimie waha się pomiędzy 18°C a 21°C, a latem pomiędzy 21°C a 27°C. Woda jest niezwykle czysta i przeźroczysta. Widoczność w morzu osiąga 30 m.
Morze Czerwone rozciąga się na długości 1932 km, a jego maksymalna głębokość wynosi 3040 m. Wzdłuż wybrzeża przebiega północny odcinek wielkiego rowu Wschodnioafrykańskiego ciągnącego się od Mozambiku przez Tanzanię, Kenię, Etiopię i Morze Martwe do Doliny Jordanu.
Nurkowanie
Nurkowanie jest bezpiecznym sportem pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Bardzo często instruktorzy arabscy je ignorują: nie zabezpieczają i nie konserwują odpowiednio sprzętu przeprowadzają kursy niezgodnie z międzynarodowymi standardami. Turyści nieobeznani z tutejszymi warunkami ulegają niższym cenom oferowanym przez arabskie bazy. Przypadki nie wydania uprawnień po ukończonym kursie, zostawienia nurków pod wodą i odpłynięcia łodzi są często spotykane. Dlatego ważne jest, aby nurkować najlepiej w towarzystwie swoich dobrze wyszkolonych instruktorów.
Najlepszy odcinek wybrzeża zarówno dla nurkowania, jak i odpoczynku ciągnie się od Ras Muhammad na południowym przylądku Synaju do Taby. Jest to północne przedłużenie Morza Czerwonego, zatoka Akaba, z którą o miano najlepszych na świecie terenów do nurkowania może rywalizować jedynie Wielka Rafa Koralowa.
Morze Czerwone to prawdziwy raj dla amatorów nurkowania z akwalungiem lub w masce z fajką. Kryjące się w nim rafy koralowe należą do najciekawszych miejsc na świecie, a w podwodnych ogrodach aż roi się od morskich stworzeń. Słońce świeci w tym rejonie przez większą część roku, a woda jest ciepła i krystalicznie czysta.
Rafy koralowe
Rafy koralowe zbudowane są z koralowców należących do grupy jamochłonów. Niezliczone maleńkie polipy żyją wspólnie w jednej kolonii. Kiedy kolonia obumiera, na jej szkielecie wyrasta kolejna. Żyje więc tylko zewnętrzna warstwa rafy. Koralowce rosną bardzo powoli, od 1 do 10 cm rocznie, a kolonie rozciągają rozmiary od kilku centymetrów do kilku metrów. Organizmy te rozwijają się w płytkich, dobrze nasłonecznionych i ciepłych wodach (minimum 18. C), w których żyje plankton stanowiący ich pożywienie. W Egipcie spotyka się 3 rodzaje raf. Rafy przybrzeżne występują w płytkiej wodzie w pobliżu lądu. Większe rafy barierowe ciągną się wzdłuż brzegów wysp i szelfów kontynentalnych, a od lądu oddzielają je zwykłe laguny. Rafy platformowe wyrastają z piaszczystego dna morskiego niczym wyspy. Obszar pomiędzy brzegiem lądu a czołem rafy pokrywa piasek, kolonie koralowców i odłamki skał.
Ryby
Nawet na najmniejszym fragmencie rafy koralowej można dojrzeć niewielkie ryby z rodziny babkowatych, lucjany, wargacze, a także jeżowce lub inne stworzenia żyjące na samym dnie. W obiętych ochroną lagunach występują ciekawe odmiany glonów i traw morskich. Większość nurków od razu kieruje się w stronę czoła rafy, gdzie żyją różnorodne gatunki, takie jak amfipriony, garbitki, ślizgi i chetoniki, a także rekiny.