Nurkowanie pod lodem dostarcza niezapomnianych wrażeń. Różni się od letniego, ponieważ w ciepłych miesiącach, gdy temperatura sięga powyżej zera, nie ma możliwości zobaczenia jak zachowuje się powietrze, które gromadzi się pod taflą lodu i porusza jak ogromne krople rtęci. Można je przeganiać palcem, łapać, łączyć pod samą warstwą lodu. Często też lód złożony jest z kilku warstw, pomiędzy którymi uwięzione zostały bąble powietrza. Pęknięcia lodu w każdej z warstw tworzą piękny trójwymiarowy obraz. Do tego dochodzą jeszcze fantastycznie układające się promienie słoneczne rozpraszane na powierzchni lodu i … niesamowita cisza. Inną formą zabawy jest chodzenie do góry nogami po lodzie – niesamowite wrażenie. Jeszcze jednym plusem nurkowań zimowych jest wspaniała jak na polskie warunki przejrzystość wody. Dochodzi ona nawet do 15 metrów (dla porównania latem często nie przekracza 5 metrów).
Nurkowanie podlodowe to sport dla nurków z doświadczeniem. Wymaga ogromnego opanowania. Podczas tradycyjnego nurkowania wynurzyć się można wszędzie, w nurkowaniu podlodowym tylko w jednym miejscu – przerębli. Kojarzy się ono na pierwszy rzut oka ze sportem niebezpiecznym i trudnym, jednak przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i asekuracji, nie jest większe niż przy tradycyjnym nurkowaniu. Pod lód schodzi się zawsze parami. Każdy z nurkujących przytwierdzony jest do liny, którą kontroluje na powierzchni para asekurująca. Dodatkowo każdą linę wkręca się do lodu specjalną śrubą.
Przygotowanie sprzętu
Nurkowanie w wodzie o niskiej temperaturze wymaga nie tylko doświadczenia i wiedzy teoretycznej. Dobrze, aby nie zawiódł nas w takiej sytuacji sprzęt. Przygotowanie sprzętu na nurkowanie podlodowe jest procesem kilkuetapowym.
Przede wszystkim dobre wyczyszczenie i wysuszenie butli to podstawa, ponieważ nie możemy dopuścić, aby podczas nurkowania podlodowego w butli znajdowały się resztki wody. Takie czynności powinniśmy wykonać chwilę wcześniej przed planowaniem nurkowania, najlepiej przy okazji serwisowania sprzętu