„Jesteś sprawny – jesteś szczęśliwy. Aby osiągnąć szczęście, musisz zapanować nad swoim ciałem. Jeżeli w wieku 30 lat czujesz się zmęczony, zestresowany, bez kondycji – jesteś stary. Jeżeli masz 60 lat, jesteś mocny, sprawny – jesteś młody”.
To właśnie słowa Josepha Hubertusa Pilatesa autora ćwiczeń zwanych dzisiaj PILATES.
Słowo „PILATES” pochodzi od nazwiska pomysłodawcy tej metody Josepha Pilatesa.
Urodził się w 1880 r. w Niemczech. Cierpiał na astmę, krzywice i gorączkę reumatyczną. Eksperymentując z hatha-jogą, tańcem i ćwiczeniami siłowymi stworzył własną gimnastykę, zwaną obecnie PILATESEM, która pozwoliła powrócić mu do całkowitego zdrowia.
W czasie I wojny światowej, służąc w szpitalu, pomagał w rehabilitacji tym, którzy mieli trudności lub w ogóle nie mogli się poruszać, stosując przy tym własne ćwiczenia. Do łóżek szpitalnych dołączył sprężyny, które podtrzymywały poszczególne partie ciała pacjentów, w trakcie ćwiczeń. Tak właśnie powstał prototyp dzisiejszego urządzenia zwany „cadillakiem”.
W latach 20-tych XX wieku wraz z żoną przeniósł się do USA, gdzie otworzył studio – „Kondycja ciała”. W latach 70-tych XX wieku Pilates dotarł do Wielkiej Brytanii, a w latach 80-tych i 90-tych stał się popularny i zauważony przez media.
Pilates dzisiaj
PILATES to gimnastyka przy spokojnej muzyce, w trakcie której wykonujemy powolne i precyzyjne ruchy. Są to ćwiczenia rozciągające i balansujące ciało.
W PILATESIE kładzie się bardzo duży nacisk na prawidłowe ustawienie ciała, w szczególności kręgosłupa i stawów biodrowych oraz na prawidłowe oddychanie.
Pełny wydech pozwala dotrzeć do najgłębszych partii mięśni brzucha. Wykonując wolne, kontrolowane ruchy i głęboko oddychając, możemy uaktywnić mięśnie wewnętrzne brzucha i dna miednicy. Na tym polega sekret kształtowania płaskiego brzucha.
Najbardziej istotne do zapamiętania dla osób rozpoczynających przygodę z PILATESEM jest to, że wydech należy wykonywać z największym wysiłkiem. Skupiamy się na oddychaniu bocznym torem piersiowym, utrzymując głębokie mięśnie brzucha napięte w ok.30% maksymalnego napięcia. Kiedy wdychamy powietrze przez nos rozszerzają się żebra, zwiększa się przestrzeń klatki piersiowej, przepona ulega spłaszczeniu. Wydech następuje przez usta, kurcząc mięśnie międzyżebrowe, zamykamy klatkę piersiową, przepona unosi się, a mięśnie brzucha pomagają przy wydechu. Docieramy w ten sposób do mięśni głębiej położonych i rzadko używanych na co dzień.
Obecnie wykonywany program Josepha Pilatesa obejmuje ponad 500 ćwiczeń wzmacniających nasze ciało Ćwiczenia wykonujemy na matach – mat pilastes i specjalistycznym sprzęcie- łóżkach reformer i cadillac, combo chair.