Pilates łączy w sobie zarówno rozciąganie różnych partii mięśniowych, jak i pracę nad oddechem czy koncentrację umysłu. To doskonały sposób, by poprawić swoją formę, osiągnąć piękną sylwetkę, wzmocnić mięśnie całego ciała oraz wrócić do aktywności po kontuzji. Jak rozpocząć swoją przygodę z pilatesem?
Czym jest pilates i jakie daje efekty?
Pilates został wymyślony w latach 20. XX wieku przez Josepha Pilatesa, który opracował metodę ćwiczeń dedykowaną kontuzjowanym tancerzom i sportowcom. Program okazał się ogromnym sukcesem i zdobył duże uznanie wśród zwolenników gimnastyki i aktywności fizycznej, dzięki ich ogromnej efektywności.
Ćwiczenia wymyślone przez Pilatesa obejmowały wszystkie partie mięśniowe. Służyły przede wszystkim uspokojeniu oddechu i uelastycznieniu mięśni całego ciała. Dzięki temu trening był wykonywany bez stresu i był pozbawiony intensywnego wysiłku, a co za tym idzie – był całkowicie bezpieczny dla mięśni i stawów. Brak gwałtownych ruchów sprawia, że pilates polecany jest przez fizjoterapeutów osobom, które mają problemy z regeneracją po kontuzji, a także dla osób z nadwagą czy tych borykających się z problemami natury kardiologicznej.
Na efekty pilatesu wcale nie trzeba długo czekać. Już po kilkunastu sesjach widoczne są pierwsze rezultaty treningu. Przede wszystkim widocznie wzmacniają się mięśnie brzucha oraz pośladków, a także inne partie mięśniowe, jednocześnie nie powodując ich rozbudowy. Sylwetka się wysmukla, a ciało staje się bardziej elastyczne i lepiej rozciągnięte.
Znikają dolegliwości związane ze stresem i nieprawidłową postawą, a poprawia się koordynacja ruchowa oraz świadomość ciała. Pilates dla początkujących nie wiele rożni się od zaawansowanej formy, ponieważ najważniejsze podczas ćwiczeń jest rozluźnienie i odstresowania się.
Pilates dla początkujących – jak zacząć ćwiczyć?
Pierwsze kroki z pilatesem warto stawiać pod okiem doświadczonego trenera, który doradzi, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia. Warto pamiętać, że pilates to przede wszystkim koncentracja oraz wyciszenie – tu nie liczy się ilość powtórzeń czy intensywność treningu, a możliwość odprężenia się i rozluźnienia.
Bardzo ważnym elementem treningu jest oddech. To on nadaje rytm ćwiczeniom – mięśnie spinają się w momencie wydechu, a relaks następuje na wdechu. Odwrotnie niż w przypadku ćwiczeń aerobowych czy popularnych pompek lub przysiadów. Z początku może się wydawać to dziwne i nienaturalne, dlatego początkujący powinni szczególnie zwrócić na oddychanie w pilatesie.
Ćwiczenia w pilatesie skupiają się przede wszystkim na mięśniach brzucha, grzbietu, kręgosłupa i okolic bioder. Trening wykonuje się zarówno w pozycji stojącej, leżącej jak i kucznej. Czasem wykorzystuje się w tym celu rozmaite przyrządy, takie jak piłka, które pomagają odciążyć niektóre partie mięśni i wykonać ćwiczenie jeszcze dokładniej.