Coraz częściej podczas oglądania różnych dyscyplin sportowych: meczów piłki nożnej czy zwodów tenisowych można zauważyć zawodników oklejonych kolorowymi plastrami. Z takimi taśmami zobaczyć można między innymi tenisistkę Serenę Williams czy piłkarza Mario Balotelliego. Te plastry to specjalne taśmy do kinesiotapingu, czyli plastrowania dynamicznego. Metoda ta polega na oklejaniu różnych części ciała specjalnymi plastrami przede wszystkim w celu złagodzenia bólu, a także by zapobiec kontuzjom sportowym. Kinesiotaping ponadto pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, łagodzeni ból kręgosłupa, poprawia krążenie, a także ratuje przed skurczami łydek.
Historia
Kinesiotaping, jako metoda rehabilitacji pochodzi z Japonii i Korei. Został on opracowany na początku lat 70. ubiegłego wieku przez japońskiego chiropraktyka dr Kenzo Kasego będącego przewodniczącym Stowarzyszenia Kinesiotapingu Narodowej Szkoły Chiropraktyków. Nazwa metody wywodzi się od słów: Kineso z łaciny oznacza kinezjologie – i angielskiego taping, czyli plastrowanie. Pierwszy raz kinesiotaping był stosowany w latach 80-tych na zawodnikach sumo, u których wymagana jest duża siła i ciężar ciała. To z kolei jest przyczyną powstawania urazów stawów kolanowych, ścięgien czy kręgosłupa. Stosowanie plastrowania u zawodników znacznie zmniejszało dolegliwości bólowe oraz stabilizowało stawy ochraniając je przed kontuzjami.
Kinesiotaping w sporcie
Zastosowanie plastrów do kinesiotapingu w terapii przeciwbólowej osiągnęła popularność na Igrzyskach letnich w Pekinie w 2008 roku. Podczas zawodów sportowych pojawiło się wiele zawodniczek oklejonych kolorowymi taśmami. Obecnie tego rodzaju rehabilitacja i wspomaganie w powrocie do zdrowia ma szerokie zastosowanie we wszystkich dyscyplinach sportowych podczas treningów, a najczęściej po urazach sportowych. Zastosowanie plastrów opiera się na ich właściwościach leczniczych kontuzji. Ich działanie polega na korygowaniu postawy ciała oraz zmniejszaniu obrzęku limfatycznego i likwidowaniu przeciążeń. Co więcej, plastry te regulują napięcie mięśniowe poprzez zwiększanie powierzchni powięzi a błoną osłaniającą mięśnie. Takie zjawisko sprzyja lepszemu przepływowi krwi i limfy, co w efekcie redukuje stan zapalny, a także usuwa się zastoiny. W ogólnym efekcie końcowym zastosowanie kinesiotapingu uśmierza ból i poprawia mikrokrążenie.
Zalety
Kinesiotaping, jako metoda rehabilitacji i zapobiegania urazom ma wiele zalet. Po pierwsze, metoda ta jest tolerowana przez większość pacjentów, bardzo rzadko pojawiają się alergie. Po drugie, ważną zaletą plastrowania jest jego oddziaływanie zgodne z funkcjonowaniem organizmu oraz wspieranie procesów leczniczych i wydolnościowych. Warto podkreślić, że efekt działania kinesiotapingu zauważalny jest bezpośrednio po aplikacji i utrzymuje się po usunięciu taśm. Po trzecie, podczas stosowania plastrowania równocześnie można poddawać się innym formom terapii czy zabiegów rehabilitacyjnych. Po czwarte, kinesiotaping może być stosowany zarówno u dzieci, kobiet w ciąży, jak i osób w podeszłym wieku. Bardzo często jest on alternatywą dla konwencjonalnych terapii w przypadku przeciwwskazań do jakichkolwiek innych form rehabilitacji. Koszty takiej terapii są bardzo niskie – jedna rolka kolorowej taśmy długości około 5 metrów, wystarcza ona na długi czas i kosztuje kilkadziesiąt złotych.
Kinesiotaping stał się obecnie narzędziem rehabilitacyjnym szeroko stosowanym w zapobieganiu i leczeniu dolegliwości mięśniowo-szkieletowych. Ze względu na swoje właściwości i nieinwazyjne działanie zdobył niezwykłą popularność na arenie sportowej.
Plastry do kinesiotapingu nabyć można w profesjonalnych sklepach ze sprzętem medycznym i rehabilitacyjnym, np. Juventas oferuje szeroki wybór taśm w ośmiu kolorach o różnej szerokości, wykonanych z tkaniny bawełnianej, pokrytej hipoalergicznym klejem akrylowym. Wszystkie plastry do kinesiotapingu są wodoodporne i przepuszczające powietrze, co pozwala na komfortowe użytkowanie taśm nawet przez kilka dni. Ponadto sklep Juventus oferuje także inne produkty wspomagające proces rehabilitacji bądź zapobiegania kontuzjom sportowym, między innymi: wkładki do butów, opaski uciskowe, stabilizatory i wiele innych.