Nie od dzisiaj kreatyna jest znana i ceniona przez sportowców jako jeden z bardziej skutecznych suplementów diety przeznaczonych dla nich. Mówiąc o tym suplemencie, będziemy chcieli odpowiedzieć na pytanie, czym ona de facto jest. To pewnego rodzaju związek chemiczny, który składa się z fragmentów białek. Kreatyna jest związkiem, który znajduje się w ludzkich mięśniach, tam jest przechowywany przyjmując w większości postać fosfokreatyny oraz kreatyny wolnej. Kreatyna to związek, który składa się z trzech zasadniczych aminokwasów. Mowa jest o:
– metioninie
– argininie
– glicynie
Rola kreatyny w organizmie
Jak każdy związek, jak każdy suplement diety, tak też i kreatyna pełni bardzo ściśle określoną rolę w ludzkim organizmie. Tutaj w głównej mierze będziemy wskazywać na gromadzenie w mięśniach dosyć sporej ilości energii, która może być w każdym dowolnym momencie uwolniona. To właśnie sprawia, że kreatyna jest tak skutecznym i tym samym tak bardzo cenionym suplementem diety dla sportowców.
Efekty działania kreatyny.
Popularność kreatyny nie jest bezpodstawna, aczkolwiek chcemy nazwać po imieniu owe efekty jej działania, chcemy wskazać na konkrety. Co daje kreatyna osobom trenującym na siłowni, trenującym w jakikolwiek inny sposób i w każdym innym miejscu? Na pewno będziemy wskazywać na takie efekty jak:
– przyrost masy mięśniowej
– wzrost wytrzymałości mięśniowej
– przyrost siły mięśni
– przyspieszenie regeneracji ludzkiego organizmu po treningu
Cztery aspekty, a jakże ważne aspekty, które są kluczowe w budowaniu masy mięśniowej, które są również kluczowe w budowaniu jakichkolwiek innych celów treningowych. Przyjmowanie kreatyny w krótkim okresie wpływa na zwiększenie zdolności do wykonywania wysiłków o bardzo dużej intensywności jak chociażby biegi sprinterskie.
Dawkowanie kreatyny
Bardzo istotnym elementem będzie dawkowanie kreatyny. Przyjmuje się, że właściwe jest przyjęcie zasady ładowania. W jej myśl przyjmujemy około 0,3 grama produktu na kilogram masy ciała na dzień. Taka dawka powinna być podzielona na trzy lub cztery porcje w ciągu doby. Nie przyjmujemy jej jednakże w nieskończoność, ale przez 5 do 7 dni aż nastąpi moment nasycenia mięśni kreatyną. Później przechodzimy do dawki podtrzymującej, która powinna wynosić 3 do 5 gram kreatyny na dobę.
Kreatyna, a redukcja
Do zagadnienia stosowania kreatyny przy redukcji podchodzi się w bardzo zróżnicowany sposób. Mamy bardzo wiele opinii na tenże temat, aczkolwiek wiele z tych opinii nie jest poparta faktami lub jest poparta błędnymi spostrzeżeniami. Kreatyna a redukcja? Jak najbardziej jest to dobry suplement diety, który możemy stosować w okresie redukcji tkanki tłuszczowej. Kreatyna pozwoli na utrzymanie dobrego poziomu masy mięśniowej i siły mięśni. Istnieją opinie, w myśl których stosowanie w tym momencie kreatyny może spowodować zwiększenie ilości wody zalegającej w organizmie, ale jest to błędne spostrzeżenie. Kreatyna, a najbardziej monohydrat kreatyny jest związany z bardzo wieloma możliwymi do uzyskania korzyściami.