Odżywki stanowiące suplementy diety czy wspomagające funkcjonowanie organizmu stosowane były już w czasach starożytnych, choć oczywiście oparte były na zupełnie innych podstawach naukowych, niż obecne, sprzedawane w sklepach specyfiki. Wśród nich dużą grupę stanowią suplementy dla sportowców, jednak nie wszystkie z nich są oficjalnie dozwolone, między innymi ze względu na skutki uboczne, jakie powoduje ich stosowanie na krótką oraz na dłuższą metę.
Jazda na dopingu
Należą do nich oczywiście przede wszystkim sterydy anaboliczne. Sterydy to hasło, które jednoznacznie kojarzy nam się z dopingiem stosowanym przez sportowców, aby osiągać lepsze wyniki podczas zawodów. Są to specjalne specyfiki, które wyzwalają w organizmie określone reakcje biochemiczne, wpływające na przykład na przyrost masy mięśniowej albo innego rodzaju sprawność organizmu. O tym, jak powszechnym zjawiskiem jest ich stosowanie, świadczyć mogą choćby liczne wpadki sportowców na różnym szczeblu zawodów i niezależnie od dyscypliny – od krajowych rozgrywek czy mityngów po mistrzostwa świata i olimpiady, przy mimo wszystko rzadkich i wybiórczych (na zasadzie losowej) kontrolach przeprowadzanych w po zawodach, szczególnie że lista zabronionych w sporcie substancji nie ujmuje nawet większej części spośród tych suplementów dla sportowców, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Do tego niechlubnego grona zaliczają się również Polacy. Oczywiście jednak nie wszystkie odżywki dla sportowców to sterydy.
Wiele spośród suplementów proponowanych przez firmy specjalizujące się w sportowych odżywkach nie ma skutków ubocznych i jest bezpiecznych w użyciu. Wszędzie jednak trzeba znać odpowiednie proporcje, oraz przestrzegać określonych zasad. Jedną z najważniejszych błędów, jakie popełniają osoby korzystające z tego rodzaju specyfików jest zbyt wczesne sięganie po nie. Tymczasem powinny być one stosowane dopiero po około pół roku intensywnych treningów nad swoją muskulaturą, co zapewnia organizm odpowiednio przygotowany na przyjmowanie suplementów. W przypadku większości z nich, jak na przykład w przypadku kreatyny, należy się również powstrzymywać przed jednoczesnym korzystaniem z alkoholu czy kofeiny.