Jeszcze raz wracamy do tematu sterydów.
O tym, że sterydy anaboliczne to grząski temat, nikogo nie trzeba chyba przekonywać. świadczą o tym ilości skandali, jakie wybuchają w związku z wpadkami nawet czołowych sportowców świata podczas rutynowych kontroli antydopingowych podczas imprez sportowych najróżniejszej maści, niezależnie od dyscypliny sportu.
Fakt, że korzystanie ze sterydów anabolicznych jest w sporcie zakazany (w niektórych krajach zaś, jak na przykład Włochy, jest to również przestępstwem), nie wynika wyłącznie z przewagi, jaką uzyskują osoby je stosujące nad swoimi rywalami. Równie ważna jest bowiem długa lista niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia skutków ubocznych, jakie powoduje ich regularne stosowanie. Jakie są to zagrożenia? O tym właśnie traktował będzie niniejszy artykuł, przy czym zajmijmy się skutkami ubocznymi, jakie wywoływane są i widoczne na zewnątrz organizmu osoby, która przyjmuje sterydy anaboliczne. Pierwszym z nich jest tak zwana wirylizacja, czyli powiększanie się porów skórnych, co powoduje zmiany na skórze, między innymi sprawiając, że staje się ona szorstka. Dodatkowo wywołują one trądzik oraz inne przypadłości skóry, przy czym na zmiany skórne w większym stopniu narażone są sięgające po sterydy anaboliczne kobiety. Na skórze pojawiają się również rozstępy, jednak nie jest to związane bezpośrednio ze sterydami, a z nagłym przyrostem masy mięśniowej.
Innym efektem ubocznym regularnego stosowania sterydów anabolicznych jest… łysienie. Zawarte w nich substancje sprzyjają bowiem wypadaniu włosów, poprzez zamienianie się w 5-alfa-dihydrotestosteron (w skrócie DHT), czyli aktywną formę testosteronu. Oczywiście proces ten, podobnie jak w przypadku wirylizacji, jest nieodwracalny – zmiany wywołane stosowaniem sterydów anabolicznych będą nam zatem towarzyszyły już zawsze. Najmniej pożądanym zewnętrznym efektem ubocznym, jaki związany jest z korzystaniem ze sterydów anabolicznych, jest nienaturalny rozrost piersi – o ile u kobiet może być on czasem nawet pożądany, u mężczyzn jest on wyjątkowo trudny do zaakceptowania.