Active Holidays

czyli aktywny wypoczynek dla amatorów ruchu

Navigation

  • Strona główna
  • Sporty Ekstremalne
  • Sporty wodne
  • Rowery
  • Trening
  • Rekreacja
  • Kontakt

Tendencje nowoczesne ju jistu

sztuki wakiPrzedstawione Powyżej rodzaje ju-jitsu nawiązują bardzo silnie do tradycji. Te, które zamierzam zaprezentować należą do systemów nowoczesnych opartych w dużej mierze o elementy dawnych technik, jednak bardzo młodych z punktu widzenia historii.

W roku 1924 w Tokio utworzona zostaje Komisja Studiów , w której zasiedli wysocy rangą specjaliści z różnych szkół budo, a szczególnie w ken-jitsu, ju-jitsu, judo ( między innymi Nagaoka, Mifune, Nakano, Sato. ). Nieco później w skład jej weszli : Otsuka– twórca wado-ryu oraz Horiguchi – ekspert w strzelaniu z pistoletu. Praca Komisji zaowocowała powstaniem nowoczesnych systemów walki wręcz jak np :

  • taicho-jitsu : system interwencji i obrony , od 1947 roku włączony w program oficjalnego szkolenia policji japońskiej.
  • toshu-kakuto : metoda walki zamkniętej , stosowana na użytek japońskich sił zbrojnych od 1954r. Została wypracowana pod kierunkiem majora Chiba Sanshu, eksperta wielu systemów walki. Oparta na realiach z zachowaniem technik dopasowanych do okoliczności . Szczególnie charakterystyczne są uderzenia pionowe pięścią ( tate-zuki ) bez obrotu nadgarstka stosowanego w karate oraz uderzenia stopą, w szczególności piętą ( kakato ). Podstawową zasadą jest obezwładnienie bez szkody dla przeciwnika.
  • goshin-jitsu : jego twórcą jest Tatsu Tanaka, od 1926 roku studiujący staro japońskie yagyu-shingan–ryu pod kierunkiem Isumi Sato. W roku 1952 otwiera klub w regionie Kita- Senju, na północ od Tokio i nazywa swoją syntezę stylów goshin-jitsu. Wyróżnia się on 150 technikami podstawowymi , uderzenia stopą zostały wyeliminowane. Będąc w podeszłym wieku Tatsu Tanaka przekazuje swoją szkołę synowi Akio oraz najlepszemu uczniowi Ryuhei Hashimoto.
  • goshin-jitsu z Kodokanu jest o wiele bardziej znany niż poprzedni styl, ale nie należy go z nim mylić. Stosowane są tu techniki obronne, które występują w judo ( Kodokan ) w ćwiczeniach kata. Wszystkie kata mają zastosowanie w judo jako nage no kata ( rzuty ), kime no kata ( kata wykonywane w samotności, oparte na uderzeniach ), shin kime no kata ( nowe rodzaje decyzji ). Goshin-jitsu przewiduje 21 sytuacji podstawowych.
  • joshi judo goshino, które eksperci Kodokanu wypracowali na użytek samoobrony dla kobiet. Pierwsza seria technik kładzie nacisk na sposoby ucieczki ( ridatsucho ) przy próbach pojmania, druga natomiast wprowadza techniki kontrataku ( seigoho ).

Ju-jitsu europejskie

Ju-jitsu w Europie ma dość długą historię. Zadziwiające są ślady pierwszych technik utrwalonych w dziełach wielkich artystów. Albert Durer już w XVI wieku stworzył serię rysunków poświęconą szermierce, pokazujących jak gołymi rękami przeciwstawić się człowiekowi posiadającemu broń. Fabian von Anerswald opublikował w 1539 roku książkę pt. ” Sztuka walki „. Holender Nikolaus Petter w pracy wydanej 1674r. dokonał w 71

rysunkach pierwszej kompilacji technik walki znanych dotychczas na zachodzie. Uderza tu przede wszystkim podobieństwo niektórych rysunków z tym czego później nauczać będą Japończycy. Można przypuszczać że miały już miejsce pewne obserwacje poczynione dzięki kontaktom białych żeglarzy z Krajem Wschodzącego Słońca.

Szersze zainteresowanie ju-jitsu w Europie rozpoczęło się dopiero w XIX wieku, głównie w Anglii i Francji . Właśnie we Francji 26 października 1905 roku odbył się słynny pojedynek między Guj de Montgrichardem– mistrzem ju-jitsu a Duboisem – zapaśnikiem i bokserem. Zwycięstwo odniósł adept ju-jitsu.

W 1906 roku otwarta została w Berlinie pierwsza szkoła ju-jitsu prowadzona przez Erika Rahna, ucznia japońskiego mistrza Katsukuma Higashi . Wkrótce potem zainteresowanie spada, uznano bowiem ju-jitsu za zbyt brutalny sport. W styczniu 1916 roku kapitan Allan Smith objeżdża Amerykę prezentując technikę ju-jitsu. W tym samym roku podczas wizyty w Japonii otrzymuje w Kodokanie czarny pas. W rok później , w Europie ukazuje się jego praca pt. ” Tajemnice Ju-jitsu „. W 1924 roku styl ten odzyskuje popularność w związku z przyjazdem do Francji Keishi Ishiguro z Kodokanu. Umocnienie pozycji ju-jitsu następuje po europejskiej wizycie Igoro Kano i Hideichi Nagaoka, zakończonej w 1933 roku serią pokazów. W roku 1936 pionier francuskiego judo Feldenkrais zakłada ” Ju-jitsu Club de Frace „.

Wielki ruch rozpocznie się jednak dopiero dzięki Mikinosuke Kawashi. Jego talent, praca i silna osobowość dadzą we Francji prawdziwy początek ju-jitsu. W 1946 roku założono Francuską Federację Judo i Ju-jitsu. Kawashi publikuje serię podręczników o judo oraz słynną „Metodę samoobrony ” w której przedstawia pierwszą w Europie syntezę technik dawnych stylów ju-jitsu.

Praca ta przez bardzo długi okres stanowiła „biblię” Wszystkich Judoków pragnących uzupełnić swą techniczną oraz praktyczną metodę samoobrony . Obecnie we Francji trzy metody ju-jitsu mają przewagę nad innymi systemami. Jest to niewątpliwie wynikiem lepszej organizacji i reklamy.

– atemi-ju-jitsu – opracowana przez utytułowanego judokę Bernarda Pariseta , zatwierdzona przez Francuską Federację Judo i Dyscyplin Pokrewnych.

– tai-jitsu – które nie jest pochodzenia francuskiego. Tai-jitsu stanowiło synonim japońskiego ju-jitsu ( tai- ciało, stąd technika ciała ). W wydaniu francuskim jest jeszcze jednym zlepkiem technik, tyle że bardzo efektownych. Synteza dokonana przez francuzów : Hernaez i Dubois propagowana jest przez własną federację.

– yoseikan- budo – swą popularność zawdzięcza osobowości Hiroo Mochizuki od lat osiadłego we Francji.

Należy wspomnieć , że podobne poszukiwania miały i mają miejsce w innych krajach Europy. W Anglii, Holandii, Włoszech, Niemczech Szwecji, Norwegii. Znakomitym niemieckim specjalistą jest Werner Heim. Jego szkoła jest jedną z najlepiej przemyślanych syntez dawnych syntez ju-jitsu, aiki-jitsu i karate. Stała się ona popularna dzięki systemowi nauczania. Nauczanie w sposób automatyczny, posiadanie wielu klubów i wprowadzenie rywalizacji sportowej . Metoda ta stała się popularna w całej Europie i nie tylko.

15 grudnia 1968 roku został założony w Londynie Europejski Związek Ju-jitsu (European Ju-jitsu Union).

EJJU jest organizacją uznaną przez International Ju-jitsu and Tai-jitsu Federation (IJTE), International Council of Sport and Physical Edukation przy ONZ oraz przez władze Japanese Martial Arts – Nippon Seibukan Academy w Kyoto.

 

Podobne artykuły:

  1. Ju-jitsu w Polsce Pierwsze informacje o ju-jitsu dotarły do Polski w latach pięćdziesiątych...
  2. Ju-jitsu Sportowe Ju-jitsu Sportowe składa się z dwóch działów. Pierwszy to Fighting...
  3. Japońskie sztuki walki Japońskie sztuki walki zawsze fascynowały i wzbudzały podziw wśród widzów....
Tagi: sporty walki

Ostatnie wpisy

  • Plażowy fitness – ćwiczenia, które wykonasz na piasku
  • Idea Igrzysk Olimpijskich
  • Camping w górach – jak przygotować się do letnich biwaków
  • Najczęstsze kontuzje wśród młodych piłkarzy
  • Spacer wzbogacony: Jak przekształcić codzienną przechadzkę w przygodę i trening

Tagi

biegi deska europa fitness góry hobby joga kajakarstwo kitesurfing kulturystyka narty nurkowanie odzież odżywki piłka podróże rower rozrywka siłownia snowboard sport sporty motorowe sporty powietrzne sporty walki sporty wodne sprzęt suplementy survival Szwecja taniec tenis trasy trekking turystka piesza turystyka windsurfing wspinaczka wycieczki wydarzenia wypoczynek wędkarstwo zdrowie zima ćwiczenia żeglarstwo
Mapa serwisu | Chcesz tu umieścić reklamę ?
ActiveHolidays © 2025