Active Holidays

czyli aktywny wypoczynek dla amatorów ruchu

Navigation

  • Strona główna
  • Sporty Ekstremalne
  • Sporty wodne
  • Rowery
  • Trening
  • Rekreacja
  • Kontakt

Ju-jitsu w Polsce

japońskie sztuki walkiPierwsze informacje o ju-jitsu dotarły do Polski w latach pięćdziesiątych wraz z powrotem do kraju żołnierzy walczących na różnych frontach zachodnich, gdzie w jednostkach mieli okazję przejść przeszkolenie z zakresu samoobrony. Dlatego też pierwsze zajęcia dostępne były jedynie dla wojskowych i milicjantów. Przeciętny obywatel tylko ze słyszenia lub z filmów wiedział o istnieniu tego typu metod walki obronnej. W latach sześćdziesiątych wraz z rozwojem polskiego judo w wielu klubach i sekcjach uprawiano sporadycznie , jako uzupełnienie , techniki ju-jitsu.

W roku 1961 nakładem wydawnictwa ” Sport i Turystyka ” ukazały się broszurki tłumaczone z języka flamandzkiego , autorstwa Fr.Van Haesehdoncka, dotyczące ju-jitsu. Dla wielu młodych ludzi w naszym kraju było to pierwsze spotkanie z tajnikami japońskiej walki wręcz.

Dopiero w latach siedemdziesiątych ju-jitsu stało się bardziej popularne. Powstały sekcje , w których trenowano różne style pod nazwą ” judo w samoobronie „, ” samoobrona ” itp. Programy szkoleniowe oparte były z reguły na przypadkowo wybranych technikach ju-jitsu , a wynikało to głównie z braku odpowiednich publikacji, jak również z faktu, że żadna z tras objazdowych pokazów i walk mistrzów japońskich nie przebiegała przez Polskę

Pierwszymi popularyzatorami i instruktorami technik tego stylu byli przede wszystkim zawodnicy judo, którzy po zakończeniu kariery sportowej poszukiwali możliwości dalszej kontynuacji treningów, ale w szerszym zakresie i na bardziej indywidualnych zasadach. Eksplozja zainteresowania społecznego ju-jitsu nastąpiła w latach osiemdziesiątych. Wpłynął na to przede wszystkim szerszy dopływ literatury fachowej z zagranicy, jak też większą możliwość wyjazdów. Wielu zapaleńców spędzało swoje urlopy za granicą trenując w zachodnich klubach, przenosząc później do Polski zdobyte doświadczenia. Powstały sekcje przy różnego rodzaju organizacjach nie tylko sportowych. Prowadzono zajęcia ju-jitsu pod różnymi nazwami.

Ośrodki w których techniki ju-jitsu stały się nie mniej popularne jak karate czy judo to przede wszystkim : Gorzów Wielkopolski, Katowice, Konin, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław i Zielona Góra. Spóźniony w porównaniu z innymi państwami Europy rozwój ju-jitsu w Polsce jest obecnie szybko nadrabiany. Pierwszymi Polakami uznanymi za mistrzów i którym wręczono certyfikaty przyznane przez Europejski Związek Ju-jitsu byli :

Andrzej Trepte, Jan Etmajer, Eugeniusz Sikora, Sylwester Kacprzak, Roman Puderecki, Andrzej Badeński, Leszek Szymiec.

Podobne artykuły:

  1. Ju-jitsu Sportowe Ju-jitsu Sportowe składa się z dwóch działów. Pierwszy to Fighting...
  2. Historia Ju-Jitsu 21 wieków historii ju jitsu W książce wydanej w Japonii...
  3. Rozwój Karate w Polsce Karate dotarło również do Polski. Początki zawsze są trudne. Małe,...
Tagi: sporty walki

Ostatnie wpisy

  • Plażowy fitness – ćwiczenia, które wykonasz na piasku
  • Idea Igrzysk Olimpijskich
  • Camping w górach – jak przygotować się do letnich biwaków
  • Najczęstsze kontuzje wśród młodych piłkarzy
  • Spacer wzbogacony: Jak przekształcić codzienną przechadzkę w przygodę i trening

Tagi

biegi deska europa fitness góry hobby joga kajakarstwo kitesurfing kulturystyka narty nurkowanie odzież odżywki piłka podróże rower rozrywka siłownia snowboard sport sporty motorowe sporty powietrzne sporty walki sporty wodne sprzęt suplementy survival Szwecja taniec tenis trasy trekking turystka piesza turystyka windsurfing wspinaczka wycieczki wydarzenia wypoczynek wędkarstwo zdrowie zima ćwiczenia żeglarstwo
Mapa serwisu | Chcesz tu umieścić reklamę ?
ActiveHolidays © 2025