Pierwsze informacje o ju-jitsu dotarły do Polski w latach pięćdziesiątych wraz z powrotem do kraju żołnierzy walczących na różnych frontach zachodnich, gdzie w jednostkach mieli okazję przejść przeszkolenie z zakresu samoobrony. Dlatego też pierwsze zajęcia dostępne były jedynie dla wojskowych i milicjantów. Przeciętny obywatel tylko ze słyszenia lub z filmów wiedział o istnieniu tego typu metod walki obronnej. W latach sześćdziesiątych wraz z rozwojem polskiego judo w wielu klubach i sekcjach uprawiano sporadycznie , jako uzupełnienie , techniki ju-jitsu.
W roku 1961 nakładem wydawnictwa ” Sport i Turystyka ” ukazały się broszurki tłumaczone z języka flamandzkiego , autorstwa Fr.Van Haesehdoncka, dotyczące ju-jitsu. Dla wielu młodych ludzi w naszym kraju było to pierwsze spotkanie z tajnikami japońskiej walki wręcz.
Dopiero w latach siedemdziesiątych ju-jitsu stało się bardziej popularne. Powstały sekcje , w których trenowano różne style pod nazwą ” judo w samoobronie „, ” samoobrona ” itp. Programy szkoleniowe oparte były z reguły na przypadkowo wybranych technikach ju-jitsu , a wynikało to głównie z braku odpowiednich publikacji, jak również z faktu, że żadna z tras objazdowych pokazów i walk mistrzów japońskich nie przebiegała przez Polskę
Pierwszymi popularyzatorami i instruktorami technik tego stylu byli przede wszystkim zawodnicy judo, którzy po zakończeniu kariery sportowej poszukiwali możliwości dalszej kontynuacji treningów, ale w szerszym zakresie i na bardziej indywidualnych zasadach. Eksplozja zainteresowania społecznego ju-jitsu nastąpiła w latach osiemdziesiątych. Wpłynął na to przede wszystkim szerszy dopływ literatury fachowej z zagranicy, jak też większą możliwość wyjazdów. Wielu zapaleńców spędzało swoje urlopy za granicą trenując w zachodnich klubach, przenosząc później do Polski zdobyte doświadczenia. Powstały sekcje przy różnego rodzaju organizacjach nie tylko sportowych. Prowadzono zajęcia ju-jitsu pod różnymi nazwami.
Ośrodki w których techniki ju-jitsu stały się nie mniej popularne jak karate czy judo to przede wszystkim : Gorzów Wielkopolski, Katowice, Konin, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław i Zielona Góra. Spóźniony w porównaniu z innymi państwami Europy rozwój ju-jitsu w Polsce jest obecnie szybko nadrabiany. Pierwszymi Polakami uznanymi za mistrzów i którym wręczono certyfikaty przyznane przez Europejski Związek Ju-jitsu byli :
Andrzej Trepte, Jan Etmajer, Eugeniusz Sikora, Sylwester Kacprzak, Roman Puderecki, Andrzej Badeński, Leszek Szymiec.