Narciarstwo jest pięknym zimowym sportem, bardzo efektownym. Niewątpliwie wymaga dobrej kondycji fizycznej, a tym którzy jej nie mają z pewnością pozwala takową uzyskać.
Przygotowanie kondycyjne
Szusować na stokach może w zasadzie każdy o ile nie ma do tego przeciwwskazań medycznych. Co roku do grona narciarzy dołącza pokaźna grupa nowych zapaleńców. Narciarstwo jest sportem zaliczanym do grona sportów podwyższonego ryzyka. Często niestety zdarzają się różne wypadki, nie zawsze z naszej winy. Wypadki spowodowane bywają przez brawurową jazdę innych narciarzy, czy niedoświadczenie nowicjuszy, którzy przeceniają swoje świeżo zdobyte umiejętności.
Ubezpieczenie narciarza
W jaki sposób można zabezpieczyć się na sezon narciarski? Najlepszą opcją wydaje się ubezpieczenie na narty. Jest to specjalnie skomponowany pakiet ubezpieczeniowy zawierający najbardziej pożądane elementy.
Ubezpieczenie takie najczęściej powinno obejmować „amatorskie uprawianie sportu”. Jednak, jeśli mamy w planach wyczynowe uprawianie narciarstwa, bądź szusowanie poza trasą, czy również trenowanie na tyczkach, może to nie wystarczyć i wtedy trzeba upewnić się czy ubezpieczenie które mamy zamiar wybrać obejmuje ten rodzaj aktywności. Ponadto jeżeli startujemy w zawodach narciarskich to także z reguły ten rodzaj aktywności często jest wyłączony z ochrony podstawowej. W przypadku kiedy nie mamy pewności co do wyłączeń można zawsze poprosić o pisemne potwierdzenie włączenia konkretnych aktywności. Można również bądź można pokusić się o polisę dedykowaną, dokładnie wskazującą co jest objęte ochroną.
Specjalnie skomponowane ubezpieczenie na narty może zawierać następujące elementy:
- Pokrycie kosztów leczenia – przydaje się szczególnie podczas wyjazdów zagranicznych. Wysokość tego elementu polisy powinna być dobrze dopasowana do kraju, do którego wybieramy się na stok. Użyty limit powinien wystarczyć na pokrycie kosztów leczenia, ale również na pokrycie transportu sanitarnego do naszego kraju. Może to być zawrotna suma, w zależności od tego w jak daleką wyprawę się wybraliśmy.
- Ochrona przed kradzieżą bądź zgubieniem bagażu.
- Odpowiedzialność cywilna w sporcie. Stoki narciarskie są miejscem w którym łatwo o przypadkową kontuzję, ale również relatywnie łatwo prowokować pewne sytuacje w celu wymuszenia roszczeń. Służby krajów „narciarskich” są dość dobrze przeszkolone i najczęściej potrafią szybko ustalić sprawcę zdarzenia. Jest to oczywiście dobre, choć jednak choćby ze względu na bariery językowe czy kulturowe cudzoziemiec biorący udział w takim zdarzeniu, w którym poszkodowany jest obywatel danego kraju ma zazwyczaj trudniejszą pozycję i czasem to przeciwko niemu może zostać ostatecznie skierowane roszczenie. A że sumy dochodzonych roszczeń są z reguły wysokie to warto posiadać odpowiednią polisę. Odpowiedzialność Cywilna w życiu prywatnym najczęściej wyłącza odpowiedzialność za szkody wyrządzone przy uprawianiu sportu.
- Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) mylone z limitem głównym Kosztów leczenia. W polisach zagranicznych jest najczęściej dodatkiem. Limit ten pozwala otrzymać świadczenie pieniężne, gdy wrócimy do kraju i zakończymy leczenie.
- Ubezpieczenie sprzętu sportowego. Niezwykle przydatny element polisy zwłaszcza wtedy gdy musimy ponieść koszt zniszczonego sprzętu sportowego.
- Pokrycie kosztów ratownictwa wynikających z prowadzonych akcji ratowniczych przez wyspecjalizowane służby ratunkowe.
Obecnie rynek ubezpieczeń oferuje wiele ciekawych rozwiązań. Ubezpieczenie na narty to świetna ochrona dla każdego, kto lubi szusować na stokach. Warto poświecić chwilę i zapoznać się z dostępnymi opcjami. Można to zrobić na stronie nrnf.pl. Strona ta jest w pełni bezpieczna i gwarantuje godne uwagi pakiety ubezpieczeń.