W regionie zachodnim joga, której zadaniem jest łagodzenie zmysłów oraz dążenie do osiągnięcia wewnętrznej harmonii to ćwiczenia oddechowe wraz z fizycznymi. Dzięki współczesnym badaniom można dowieźć iż ćwiczenie jogi daje efekty. Dzięki badaniom potwierdzało się to iż doskonale ona wpływa na poprawę kondycji wagi a nawet poprawę funkcjonalności organów wewnętrznych. Joga ma korzystne działanie dla kręgosłupa, przez ćwiczenie go i umocnieniu mięśni szkieletowych. W raz z ćwiczeniami fizycznymi idzie korzyść dla naszego samopoczucia, im lepiej wyćwiczone ciało tym pewniej się w nim czujemy. Udowodniono także iż joga ma także korzystny wpływ na nasz mózg.
Joga jest siłą życiową, która według hinduskiej mitologi posiadał Sziwie – bóg słońca. Aby zapewnić swojej ukochanej Parwati wieczna młodość, cielesna i duchową Sziwa podarował jej jogę. Dzięki archeologom odnaleziono gliniane figurki przedstawiające asany, które poczwarą z 2500 roku p.n.e.
Cywilizacja zachodnia zaczęła interesować się Jogą na wskutek czego wprowadzono wiele ćwiczeń pochodzących z Indii – tych oddechowych jak i fizycznych czy medytacji i relaksacji. Obecnie ma ona wielu zwolenników i można zapisać się na zajęcia w wielu dostępnych fitness klubach.
Korzyści z uprawiania Jogi
Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wskazały zdumiewające efekty jogi. Otóż okazało się, że uprawianie jogi podnosi poziom kwasu gamma-aminomasłowego w mózgu. Jest on neuroprzekaźnikiem, którego brakuje w mózgach osób z chorobami psychicznymi lub neurologicznymi. U przebadanych pacjentów stężenie neuroprzekaźnika w mózgu powiększa się dzięki dawkowaniu odpowiednich leków. U osób uprawiających jogę, bezpośrednio po ćwiczeniach, poziom kwasu gamma-aminomasłowego wzrastał o 27%.
Ćwiczenie jogi redukuje też fizyczne aspekty stresu przez wspomaganie relaksu i obniżenie poziomu kortyzolu. W ten sposób pomaga leczyć depresję. Kontrola oddechu pomaga natomiast skupić się na teraźniejszości, a także poprawia koordynację, czas reakcji i pamięć.
Decydując się na praktykę jogi należy najpierw zapoznać się z jej głównymi ideami i celem. Świadomość z działań tej dyscypliny to fascynująca wyprawa po wewnętrzny spokój i harmonię.
Joga jest syntezą Asany i Pranayamy. Dosłownie asana – od „aas”, znaczy siedzieć lub być. W kontekście jogi nazywa się tak pozycje, które przybiera jogin podczas ćwiczenia. Najczęściej są to pozycje:
– stojące, m.in. ze skłonem w bok, ze skłonem do przodu, ze skrętem, z wyciągnięciem do tyłu,
– odwrócone, m.in. stanie na głowie, świeca,
– różne postacie wygięć do tyłu,
– wygięcia do przodu,
– skręty,
– pozycje balansowe.
O korzyściach jakie niesie za sobą praktyka jogi, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Zdrowie i witalność, spokój i harmonia to bezcenne skarby dla naszego ciała i ducha. Jak to możliwe, że ćwicząc poprawiamy kondycję zarówno fizyczną i psychiczną? Jaki jest mechanizm działania jogi?
Joga jest w swej prostocie sztuką skomplikowaną. Nie chodzi tutaj o aspekt trudności tej praktyki lecz o złożoność kryteriów jakie spełniać mają ćwiczenia. Normalnie nie zastanawiamy się nad tym czy pozycja w jakiej siedzimy może mieć wpływ na nasz organizm. Podobnie nie przywiązujemy uwagi do sposobu oddychania, ponieważ jest to czynność naturalna, towarzysząca nam od momentu przyjścia na świat. W praktyce jogi jest zupełnie inaczej. Pojęcie ruchu należy rozumieć, jako świadome przybieranie pozycji przez ciało a oddech jako tchnienie, które może nieść pełnię życia i energii dopiero kiedy będziemy oddychać płynnie i głęboko. Jak dokładniej działa ten dwuczłonowy mechanizm? Aby zrozumieć obustronną zależność jednego elementu od drugiego, należy najpierw przyjrzeć się im z osobna.