Nordic Walking powstał jako letnia alternatywa treningu przeznaczona dla wyczynowców narciarskich, przy współpracy największego producenta kijków karbonowych Exel.
Wiosną 1997 roku został przedstawiony w Finlandii jako wyjątkowo efektywny rodzaj sportu, a dziś uprawiany jest przez ponad milion Finów jako całoroczny sport. Powoli rozpowszechnił się w Ameryce, Japonii i Środkowej Europie.
Wyposażenie
Do uprawiania tego sportu potrzebujemy wyłącznie dwa kije ze specjalnego włókna węglowego impregnowane żywicą, które charakteryzują się lekkością i sprężystością, obuwie i przestrzeń w naturze. Chodzić można wszędzie, w parku, w lesie, w terenie górzystym (dla zaawansowanych).
Kije
Najlepsze kije powinny być twarde, a jeśli używamy ich na asfalcie nakładamy specjalne nasadki. Długość kijków ustalamy biorąc wysokość osoby x 0,7 = długość kijków w centymetrach. Rada: łatwiej jest chodzić na początku z kijem o 5 centymetrów krótszym. Idealnie jest, jeśli przedramię i ramię tworzą kąt trochę większy niż prosty.
Technika chodzenia
Sport ten jest bardzo prosty do nauczenia, nie wymaga specjalnej kondycji fizycznej, mogą go uprawiać osoby w każdym wieku. Każdy na początku dopasowuje tempo marszu do swoich możliwości, swobodnie machając rękami naprzemiennie kije wzdłuż ciała. Po przejściu kilkunastu metrów sami zauważymy, jak kije zaczynają pracować, wbijając się skośnie w ziemię.
Nabieramy tępa, ale chód jest nadal pewny i swobodny. Nie napinamy mięśni barków, staramy się się iść jak najbardziej naturalnym krokiem.
Dla wszystkich spędzających godziny w biurze i prowadzących siedzący tryb życia jest to wspaniała możliwość dotlenienia się na świeżym powietrzu. Trening powinien trwać tylko jedną godzinę, dwa do trzech razy w tygodniu..
Podczas ruchu na świeżym powietrzu mózg zostaje wypełniony tlenem, komórki działają sprawniej, odzyskujemy dobry nastrój i samopoczucie.
Piękna postawa.
Ponieważ idąc musimy wciągać brzuch i trzymać opuszczone ramiona, więc po kilku zaledwie treningach nabieramy prawidłowej, wyprostowanej postawy ciała, wzmacniając wszystkie mięśnie kręgosłupa i mięśnie brzucha.
Zwiększona sprawność i wytrzymałość.
Uprawiając ten sport regularnie nabieramy kondycji, stajemy się bardziej wytrzymali na zmęczenie, poprawiamy sprawność fizyczną. Jest to wspaniały sposób na radzenie sobie z codziennymi stresami.
Wzmocnienie mięśnia sercowego.
Dobrze wytrenowane serce uderza z mniejszą częstotliwością. Mięsień sercowy pompuje więcej krwi do obiegu i w ten sposób zmniejsza ryzyko zawału i reguluje na ciśnienie krwi.