Żeglarz bez odpowiedniego sztormiaka to żeglarz w niemałych kłopotach.
Dobre ubranie żeglarskie musi chronić przed zimnem, wodą i wiatrem, ale jego znalezienie wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać.
Najprostsze sztormiaki wykonuje się z gumy, ale mają one potężną wadę. Guma jest materiałem, który nie oddycha i można w nim utonąć od własnego potu. Problem rozwiązano za pomocą specjalnych membran oddychających, których stosowanie nie jest oczywiście tanie i trzeba się zastanowić nad typem realnie potrzebnego sztormiaka. Są tu bowiem trzy kategorie rozróżniane po stopniu tzw. oddychalności: sztormiaki nieoddychające, dobrze oddychające i bardzo dobrze oddychające. Pierwsze są idealne dla żeglarzy pływających po jeziorze raz do roku, drugie wybiorą amatorzy krótkich morskich tras, a trzeci typ jest dla żeglarstwa oceanicznego.
Sama oddychalność to oczywiście jedna sprawa. Trzeba też zadbać o to, by sztormiak zapewniał bezpieczeństwo, czyli był dobrze widoczny. Do tego służą taśmy odblaskowe i fluorescencyjny kaptur widoczny po wypadnięciu za burtę. Ochrona przed zimnem ma znaczenie kapitalne zwłaszcza w czasie pływania po oceanie. W praktyce powinna ona oznaczać dobre dopasowanie sztormiaka do ciała poprzez kilka mechanizmów, w tym zwłaszcza ściągacze na głowie i daszek chroniący przed deszczem, podwójne rękawy i nogawki blokujące dostęp wody do środka, jak również wysoki kołnierz chroniący całą szyję i tył głowy, wyścielony od środka polarem. Ważne jest, by kończył się przed i nie utrudniał w żaden sposób oddychania.
Wykorzystywane w dobrym sztormiaku zamki błyskawiczne muszą się otwierać w dwie strony i powinny być zabezpieczone dodatkowymi rzepami. Nie maja prawa przeciekać. Koniecznością są również kieszenie. Powinno ich być kilka typów, ze szczególnym uwzględnieniem kieszeni bocznych do szybkiego ogrzania rąk i dobrze zabezpieczonego przed schowka dla elektroniki.
Pamiętajmy, ze sztormiak to nie zwykłe ubranie. Musi być zabezpieczony klejonymi szwami przed dostaniem się wody i musi być też bardzo duży, bo pod niego będziemy ubierali co najmniej dwie warstwy spodni i bluz czy polarów. Sztormiaki dwuczęściowe powinny mieć wysokie spodnie, by nie zamokły, nawet jeśli woda dostanie się pod kurtkę. Buty i rękawiczki to osobne tematy na długie dyskusje. Warto tylko zawsze pamiętać, by buty posiadały odpowiednie właściwości antypoślizgowe, zwłaszcza na mokrej nawierzchni, a rękawice, oprócz ciepła, zapewniały możliwość wygodnej pracy w każdych warunkach.