Garść porad dla początkujących.
KIJE
Kij o długości 2,4 m do 3,6 m.
Długość kija zależy w większej mierze od łowiącego. My uważamy że optymalna długością jest 2,7 m.
Ciężar wyrzutu kija pomiędzy 100g – 300g, a nawet i do 400g.
Typ kija:
Kije o większej gramaturze wyrzutu a w szczególnie węglowe są najbardziej wytrzymałe. Tak samo jak długość tak i ciężar wyrzutu zależy od wyboru wędkującego. Wiadomo że im większy ciężar wyrzutu tym twardsza i mniej elastyczna końcówka wędki .
Ma to wpływ na wiele czynników. Przy wyciąganiu wielkiej ryby i sztywnej końcówce nie zawsze mimo ustawionego odpowiednio hamulca na kołowrotku zapobiegniemy równoważeniu gwałtownego bicia ryby próbującej się z całych sił oswobodzić a uwierzcie mi że jej się to niepodobna. Może to spowodować utratę wyciąganej zdobyczy a przy tym walcząca ryba odniesie takie obrażenie ,że i tak nie przeżyje. Bardziej elastyczna szczytówka niweluje do minimum takie efekty.
Z kolei delikatna szczytówka nie pozwoli nam na wyczucie złapania kilku dorszy. Są okresy, że dorsz jest bardzo żarłoczny i wówczas przydatna jest bardziej sztywna wędka.
Na której po wyczuciu brania pierwszego dorsza możemy jeszcze przez jakiś czas próbować złapać następne . Przy miękkiej szczytówce po pierwszym dorszu nie wyczujemy brań następnych ryb, po drugie ciężko będzie nam zacinać kolejnego dorsza . Ten sposób wiąże się jednak z ryzykiem ponieważ polując na kolejne możemy stracić tego którego mamy już na haku.
Dla początkujących wędkarzy polecamy kij nie koniecznie z włókna węglowego o długości 2,7 m i gramaturze 150 – 200g.
Są dostępne na rynku kije o wymiennych szczytówkach . Zakres gramatury od 60 do 300 w zależności szczytówki .
KOŁOWROTEK LUB MULTIPLIKATOR
Zarówno zastosowane kołowrotki jak i multiplikatory muszą być przystosowane do połowu ryb morskich czyli co za tym idzie wytrzymałe oraz z możliwością pomieszczenia odpowiedniej ilości żyłki czy też plecionki.
Kołowrotek czy multiplikator ?
Zaletą multiplikatora jest to, że przy rozwijaniu i opadzie przynęty przebiega to w sposób ciągły, wędkujący może zauważyć tak zwane branie na opadzie w momencie kiedy to jeszcze przynęta nie osiągnęła dna. Skoki przy rozwijaniu plecionki czy tez żyłki rozwijanej z kołowrotka nie pozwalają na wyczucie takich brań.
Multiplikatory zazwyczaj mają większą pojemność szpuli i niewielkie przełożenie.
Przy holowanej dużej ryby jest to przydatne i wygodne natomiast przy wielokrotnym wyciąganiu przynęty z dużej głębokości mimo mniejszego wysiłku jaki w to wkładamy w porównaniu z kołowrotkiem trwa to dłużej.
Nie mniej jednak do multiplikatora trzeba przywyknąć i tak jak kołowrotków tak multiplikatorów jest wiele typów. Jedne lepsze inne gorsze i nie zawsze cena idzie z jakością w parze.
PLECONKA CZY ŻYŁKA
Zalecałbym stosowanie plecionek o grubościach 0,2 – 0,4 mm i w ilości nie mniejszej niż 150 m.
Plecionka ma tą zaletę że nie jest rozciągliwa oraz bardziej wytrzymała .Oczywiście zalety swoje równoważy też o wiele większą ceną zakupu.