RAJDY PRZYGODOWE (lub rajdy ekstremalne, ang. ADVENTURE RACING) są multidyscyplinarnym, drużynowym i długodystansowym sportem rozgrywanym w formule non-stop w najtrudniejszych warunkach terenowych, a często i pogodowych. Zespoły dwu- lub czteroosobowe mają za zadanie jak najszybsze pokonanie trasy wyznaczonej w terenie. Przy pomocy mapy i kompasu muszą odnaleźć obowiązkowe punkty kontrolne i zaliczyć odcinki specjalne. Długość rajdu waha się od 100km nawet do 500km, które należy pokonywać pieszo, na rowerze górskim, kajakiem, pontonem, konno, a w zimie również na nartach biegowych, lub rakietach śnieżnych. Dodatkowym utrudnieniem są liczne zadania specjalne wymagające posiadania umiejętności wspinaczkowych.
Speed vs extreme
Połączenie tak wielu ekstremalnych dyscyplin sportu z niezwykle długą i wymagającą trasą stanowi jedno z największych wyzwań sportowych. Oprócz przeszkód terenowych podczas kilkudziesięciogodzinnych zmagań zawodnicy muszą pokonać własne słabości, brak snu i zmęczenie. Jednocześnie uczestnicy muszą być skoncentrowani oraz wykazać się najwyższymi umiejętnościami nawigacyjnymi. Ważnym elementem przygotowań do rajdów ekstremalnych jest wytrwały trening i dobór specjalistycznego sprzętu. Najlepsze drużyny cechuje dodatkowo doskonała współpraca w zespole, planowanie logistyczne i strategiczne. Rajdy przygodowe o długości trasy ok. 150 km nazywane są „speed”, bo ich pokonanie odbywa się w niezwykle wysokim tempie w stosunku do standardowej trasy „extreme”.
Najbardziej znane na świecie zawody tego typu to X-Adventure,a w Polsce Rajd Orła Bielika i Outdoorman. Drugim ekstremalnym biegunem rajdów są zawody o dystansie „extreme” powyżej 200km, które zawodnicy pokonują po 2-6 dniach walki. Najtrudniejsze na świecie rajdy ekstremalne kształtem przypominają wyprawy do najtrudniej dostępnych zakątków Ziemi np. Eco Challenge. W Polsce najtrudniejszymi rajdami są letni Adventure Trophy i zimowy Lion Winter Challenge.
O tym ostatnim można powiedzieć, ze jeszcze nigdy nie było w Europie tak ekstremalnie trudnego rajdu zimowego – ponad 280 kilometrów w głębokim śniegu, siarczystym mrozie i przenikliwym wietrze. Trasa zawodów Lion Winter Challenge prowadzona jest najtrudniejszymi zakątkami Kotliny Kłodzkiej i okazuje się dla wielu zespołów zbyt wymagająca. Narastające zmęczenie, drobne kontuzje i odmrożenia z każdym kilometrem wykluczają z rywalizacji kolejne teamy. Jednak dla tych, którzy po kilkudziesięciu godzinach nieustannej walki z górami, śniegiem i zadaniami specjalnymi przekraczają upragnioną linię mety, jest to niezapomniane przeżycie.
Bałbym się o swoje zdrowie, gdybym miał zawsze piwo pod ręką i mógł sobie spokojnie i ciekawie poczytać…