Sport obecnie potrzebuje bardzo specjalistycznego oprzyrządowania. Buty sportowe przez ostatnie pól wieku przebyły poważne przemiany.
Kiedyś rewelacja były trampki (stad dawna nazwa piłkarzy – trampkarze), pojawienie się butów firmy Adidas było rebelią, ale nikt mało kto spodziewał się to dopiero zarzewie rewolucji, jaka czeka buty sportowe. Dziś w dowolnym sklepie, nawet niedużym w dziale sportowym odnajdziemy buty do biegania, life style, do piłki nożnej, do koszykówki, do siatkówki, do piłki ręcznej, Nordic Walking, tenisa, halowe, skate, fitnessu, trekkingowe i oczywiście są wciąż do kupienia trampki.
Trudno tak naprawdę wymienić wszystkie typy i odmiany butów. Nawiasem mówiąc dla profesjonalnych sportowców znane firmy robią specjalistyczne buty i bardzo często wprowadzają w nich innowacyjne rozwiązania, które często dość długo ukrywają przed konkurencja. Obecnie buty sportowe przechodzą testy prawie jak samochody. Sprawdza się, czy buty w odpowiedni sposób chronią stawy, czy odciążają we właściwy sposób okład ruchu.
Pierwsze buty typu adidas były wszechstronne – służyły do uprawiania różnych sportów, jak również chodzono w nich po mieście. Teraz wiele rodzajów butów sportowych niezbyt nadaje się do chodzenia czy domorosłego biegania. Firmy, te najmocniej znane i renomowane silnie konkurują ze sobą i dzięki nim klienci otrzymują co chwila jakieś nowe propozycje, nowe fasony, a sportowcy nowe rozwiązania, które pomagają im grać i zwyciężać.
Wiele osób uprawiających sport amatorsko bardzo szkodzą swoim nogom. Bieganie, które wydaje się bardzo naturalna czynnością, potrafi zniszczyć kolana, naciągnąć rożne ścięgna. Specjaliści radzą kupować buty, które są tak zaprojektowane, by nawet nie zahartowany w biegach człowiek , nie przemęczył swoich kolan.
Jednak nie należy w butach do biegania grać na przykład w kosza. Starsze pokolenie ze zdziwienie patrzy na wnuki, które maja buty i to po kilka par, które na dodatek wyglądają dość podobnie. Bo szczegóły te specjalne właściwości tych butów sportowych nie są widoczne na zewnątrz – stąd owo poczucie, że młodzież kupuje duże ilości takich samych butów.
Wielu wytwórców butów sportowych tęskni w pewien sposób za butami, które narodziły się w latach sześćdziesiątych – główna różnica w tych butach w stosunku do najnowszych modeli jest widoczna w budowie podeszwy – wówczas nie było jeszcze spodów ze specjalnej, zgrzewanej gumy.
Obecnie na krajowym rynku dominuje kilka firm obuwniczych, są one silne, robią buty dla różnych reprezentacji i dzięki temu opanowują rynek, konkurując przy okazji ze sobą. Po to, by przyciągnąć do siebie młode pokolenie firmy wymyślają nowe gadżety, jak choćby pomysł Reeboka sprzed roku, które w ciągu dnia wyglądają bardzo zwyczajnie – białe z jasnobeżowymi paskami i wzorkiem, a zmieniają sie dopiero nocą. Po prostu te buty świeca w ciemności.
Wiele firm od jakiegoś czasu zatrudnia błyskotliwych projektantów, którzy zmieniają zewnętrzny wygląd obuwia sportowego.