Wady wzroku to plaga naszych czasów. Nieprawidłowa postawa podczas czytania, nadmierne korzystanie z komputera, zbyt długie przesiadywanie przed telewizorem powodują, że nasze oczy męczą się, a niezauważalne wady pogłębiają. W takiej sytuacji najczęściej zmuszeni jesteśmy do zainwestowania w okulary lub soczewki korekcyjne. W przypadku gdy pracujemy w biurze, okulary zakładamy jedynie do czytania lub zwyczajnie dobrze czujemy się w oprawkach na nosie, nie ma najmniejszego problemu z dobraniem odpowiednich okularów. W momencie jednak gdy uprawiamy sport, liczy się nie tylko wygląd, ale przede wszystkim wygoda. W takiej sytuacji najczęściej wybieramy soczewki. Pojawia się jednak pytanie, czy są one w pełni bezpieczne?
Gdy uprawiasz sport rekreacyjnie lub jeśli zajmujesz się tym zawodowo, ostatnią rzeczą, na której powinieneś się skupić są okulary. Co prawda umożliwiają one wyraźne widzenie, ale równocześnie mają tendencję do łamania, zsuwania się z nosa w najmniej odpowiednim momencie, łatwo też skrapla się na nich para.
Soczewki kontaktowe (zob. ofertę C-You) są rozwiązaniem bardzo stabilnym i podobnie jak okulary pozwalają cieszyć się komfortem ostrego obrazu przez cały czas użytkowania wszystkim uprawiającym sport. Niezależnie od tego, czy jest to boisko, kort tenisowy, hala sportowa czy bieżnia. Powierzchnia soczewek nie paruje oraz nie poci się. Każdy posiadacz okularów, który chociaż raz wszedł z zimnego do nagrzanego pomieszczenia lub w okularach pił gorącą herbatę bardzo dobrze wie, z jakimi konsekwencjami musi się liczyć.
Dla uprawiających sport szczególne znaczenie mają również inne cechy tego produktu, które pozwalają na swobodne korzystanie z soczewek podczas uprawiania nawet najbardziej ekstremalnych sportów. Jak już wspomnieliśmy powyżej – nie parują, mamy więc gwarancję, ze nie ograniczą nam widoczności w najmniej odpowiednim momencie, pozostają również na swoim miejscu zawsze wtedy, gdy jest to konieczne. Co jest jeszcze bardzo ważne – nie musimy zmagać się z odblaskami, które przeszkadzają osobom noszącym okulary. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia bezpieczeństwa. Sporty kontaktowe, jak sama nazwa wskazuje, wymagają kontaktu cielesnego z innym graczem. W przypadku gier takich jak np. koszykówka, piłka nożna, rugby musimy liczyć się z możliwością, że ktoś, niekoniecznie specjalnie, może nas potrącić. W takiej sytuacji o tragedię nietrudno, wypadające z oprawek szkło może bowiem uszkodzić narząd wzroku, narażając nas na nieprzyjemne konsekwencje oraz wizytę na pogotowiu. Również oprawki stanowią zagrożenie dla zdrowia gracza. Okulary absolutnie się więc do takiego celu nie nadają. Inną, szczególnie ważną dla sportowca zaletą soczewek jest możliwość widzenia peryferyjnego bez przeszkód. W przypadku okularów bardzo często kątem oka dostrzegamy oprawki – co, krótko mówiąc, na dłuższą metę nie tylko przeszkadza, ale też drażni użytkownika.
O czym jeszcze należy pamiętać? – Soczewki, mimo iż pozwolą nam na komfortowe uprawianie sportu, nie zabezpieczą jednak oczu przed uszkodzeniami, pamiętajmy więc o tym, że niektóre dziedziny wymagają noszenia specjalnych gogli lub masek – dodaje nasz ekspert z C-You.