Od niedawna w Polsce bardzo popularny stał się „spinning”. Jest to jazda na rowerze stacjonarnym w rytm muzyki. Wśród wielu form jakie dzisiaj można uprawiać w klubach fitness, jest to chyba najprostsza i najbezpieczniejsza forma treningu aerobowego. Nie jest tu wymagnaa od uczestników specjalna umiejętność taneczna czy ruchowa.
Spinnig mogą trenować ludzie w różnym wieku i o różnym poziomie sprawności fizycznej. Spinning wywodzi się z kolarstwa. Już z pierwszym ruchem pedałów rozpoczynamy wspólną podróż, wzajemnie się dopingując. Instruktor prowadzi swoją grupę, drogą dostosowaną do możliwości uczestników. Trasa i mapa każdej lekcji jest inna. Rower oparty jest na stabilnym stelażu, a jego konstrukcja pozwala na kontrolowanie poziomu wysiłku. My poruszamy się w miejscu i tylko od naszej wyobraźni zależy, jak będzie wyglądała trasa tego niezwykle wydajnego treningu serca i układu krążenia bez zbędnego obciążania stawów i więzadeł.Zanim jednak wsiądziemy na rower, musimy sprawdzić czy wysokość siodełka i kierownicy jest dopasowana do wzrostu i długości nóg.
W części wstępnej, podczas rozgrzewki, powoli przyspieszając, wykonuje się ruchy ramion w różnych płaszczyznach, aby dobrze rozgrzać mięśnie karku i pleców, które podczas jazdy pozostają w ciągłym napięciu. Część główna, to jazda ciągła w zmiennym tempie. Muzyka pozwala utrzymać właściwy rytm. Nachylenie pod kątem 45 stopni to najkorzystniejsze ustawienie kręgosłupa. Aby odciążyć napięcie mięśni pleców pochylamy się do przodu, uginając ręce, aby wzmocnić pracę nóg, zwiększamy obciążenie i wykonujemy tak zwaną jazdę „na stojąco”. Naciskając na pedały staramy się uchwycić profil koła. Kiedy pedał jest w górze naciskamy opuszką stopy do dołu i przodu, kiedy jest na dole naciskamy stopą silniej do tyłu. Odpowiednio dobrana muzyka, nie tylko reguluje tempo jazdy, pozwala zapomnieć o pokonywaniu dużego wysiłku. Ostatnia część lekcji spinnigu to „wyciszenie”, podczas którego zwalniając prostujemy plecy i rozluźniamy ręce. Wyrównując pracę serca zbliżamy się do końca wyznaczonej przez instruktora „trasy”.
Po zejściu z roweru rozciągamy po kolei mięśnie łydek, mięsień dwugłowy i czwórgłowy uda, które pracują podczas jazdy na rowerze najaktywniej. Następnie rozciągamy mięśnie pleców i karku. Spinning to dużo więcej niż trening wytrzymałościowo – siłowy, to praca nad samym sobą, tworzenie silnego umysłu, pomagającego zwalczać problemy, panować nad stresem, to przede wszystkim praca nad własnym ciałem w sposób przyjemny i bezpieczny. Spinning poszerza wyobraźnię. Dzięki specjalnie dobranej muzyce można oderwać się od rzeczywistości i znaleźć się w innym miejscu i sytuacji, będąc jednocześnie na treningu. Spinning to jazda na rowerze z wyobraźnią.
Korzyści wynikające ze spiningu …
- zwiększenie wydolności ogólnej i polepszenie kondycji,
- zwiększenie wydolności układu krążenia,
- zapobieganie chorobie wieńcowej i nadciśnieniowej,
- zwiększenie wydolności układu oddechowego,
- wzmocnienie układu kostnego,
- zapobieganie osteoporozie,
- zmiana budowy składu ciała