Badania lekarskie
Przed rozpoczęciem przygody ze skakaniem osoba ubiegająca się o uprawnienia musi wykonać badania lekarskie. Skoczek spadochronowy musi posiadać aktualne orzeczenie lekarskie, potwierdzające możliwość wykonywania skoków. Przed rozpoczęciem kursu spadochronowego należy wykonać odpowiednie badania i otrzymać orzeczenie lotniczo-lekarskie. Lista lekarzy orzeczników uprawnionych do wykonywania badań lotniczo – lekarskich i wydawania orzeczeń w zakresie wymagań zdrowotnych dla Klasy 1, 2 i 3 personelu lotniczego.
Przed otrzymaniem orzeczenia posiadać należy wykonać kilka badań. Zaoszczędzi to czas przyszłego skoczka spadochronowego. Oto lista badań niezbędnych do wykonania:
– morfologia
– badanie moczu
– rentgen kręgosłupa: odcinek lędźwiowy zdjęcie boczne.
Rozpoczynając pierwszy dzień szkolenia należy instruktorowi dostarczyć kopię orzeczenia lekarskiego. W przeciwnym wypadku skoczek nie zostanie dopuszczony do wykonywania samodzielnych skoków spadochronowych.
Podstawowy kurs spadochronowy – skoki na linie statycznej
Podstawowy kurs spadochronowy – skoki na linie statycznej – szkolenie spadochroniarskie, które jest najszybszym sposobem, a zarazem najtańszym sposobem na wykonywanie skoków ze spadochronem. Szkolenie rozpoczyna się od kilkugodzinnego szkolenia teoretycznego. Jeżeli kursant nie przeszedł badań lekarskich może je wykonać w ramach aeroklubu. Po ukończeniu szkolenia teoretycznego można przystąpić do wykonania pierwszego skoku. Kursant poznaje techniki skoków, budowę spadochronu, zasady postępowania w sytuacjach niebezpiecznych. W ramach podstawowego szkolenia można wykonać od jednego do trzech skoków spadochroniarskich. Skoki wykonywane są z wysokości około 1500 metrów z samoczynnym otwarciem spadochronu przy pomocy liny statycznej.
Program szkolenia spadochronowego
Przed rozpoczęciem kursu spadochronowego warto zapoznać się z programem jego przebiegu. Szkolenie składa się z kilku głównych punktów:
1. Główne pojęcia ze sztuki skoku spadochronowego:
– właściwy skok z samolotu,
– prawa fizyki zachodzące podczas skoku (prędkość skoczka podczas swobodnego spadania, szybowanie na otwartym skrzydle),
– kierowanie spadochronem,
– prawidłowe lądowanie.
2. Podstawowe zagadnienia budowy spadochronów.
3. Przygotowywanie spadochronu do wykonania skoku (do pierwszych skoków spadochrony są przygotowywane przez doświadczonych skoczków; informacja na temat automatu zabezpieczającego, który w razie potrzeby zainicjuje proces otwarcia spadochronu zapasowego – przetwarzane zostają informacje na temat prędkości, ciśnienia oraz wysokości podczas lotu).
4. Zasady bezpieczeństwa. Sytuacje ekstremalne.
5. Ćwiczenia naziemne:
– skocznia – nauka prawidłowego opuszczania samolotu i lądowania,
– trapez – nauka prawidłowych zachowań po otwarciu czaszy spadochronu oraz w trakcie opadania, a także postępowania w sytuacjach awaryjnych,
– ćwiczenia w samolocie,
– nauka gaszenia spadochronu,
– nauka zwijania spadochronu po wylądowaniu.
Szkolenie podstawowe – kurs teoretyczny
Szkolenia teoretyczne przy szkoleniu podstawowym z liną statyczną odbywa się zazwyczaj w godzinach popołudniowych w ciągu tygodnia. Skoki odbywają się w weekendy. Instruktorzy dają możliwość wyboru ilości skoków – od 1 do 3 –w zależności od kwoty jakiej chcemy przeznaczyć na skoki ze spadochronem. Po ukończeniu szkolenia podstawowego i zapoznaniu się ze skokami, można kontynuować szkolenie metodą AFF. Szkolenie spadochronowe typu AFF daje możliwość samodzielnych skoków z wysokości 4000 metrów.
Szkolenie praktyczne – szkolenie w powietrzu
Po zakończenie szkolenia teoretycznego i naziemnego można rozpocząć szkolenie praktyczne czyli przejść do skoków. Szkolenie metodą AFF (przyspieszonej nauki swobodnego spadania) przebiega według programu pochodzącego z Francji. Program francuski charakteryzuje się przy początkowych skokach asystą jednego instruktora. Towarzyszy on z prawej strony kursanta, drugi instruktor znajduje się bezpośrednio przed uczniem i podaje sygnały korygujące sylwetkę lub nakazujące rozpoczęcie odpowiednich ćwiczeń. Po kilku skokach kursant szkolenia spadochronowego AFF, potrafi swobodnie spadać w pozycji stabilnej. Zdobycie takiej umiejętności pozwala na wykonywanie reszty skoków z jednym instruktorem. Kursant uczy się wykonywać obroty, ustawić w pozycji pozwalającej się przemieszczać do przodu (delta lub strzała), samodzielnie oddziela się od samolotu. Finałem kursu jest egzamin końcowy łączący wyżej wymienione elementy skoku. Podczas szkolenia instruktorzy rejestrują przebieg skoku kursanta po przez zamocowane na ich kasach kamery cyfrowe. Nagrane filmy mają służyć analizie błędów kursanta wykonanych podczas ćwiczeń. Szkolenie spadochronowe AFF to około 7-8 skoków – ich ilość zależy od szybkości nauki kursanta. Po otrzymaniu pozytywnej oceny egzaminu szkolenia skoczek może realizować samodzielne skoki z wysokości 4000 metrów, ale do uzyskania świadectwa kwalifikacji lub dokumentu potwierdzającego uznanie licencji zagranicznej ma status ucznia-skoczka i za jego bezpieczeństwo odpowiada instruktor, który danego dnia go nadzoruje.
Jak wygląda wstępne szkolenie do świadectwa kwalifikacji skoczka spadochronowego?
Wstępne szkolenie do świadectwa kwalifikacji skoczka spadochronowego składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej, obejmującej zarówno naziemne przygotowanie do skoków jak i same skoki. Klasyczna metoda szkoleniowa obejmuję średnio 3 skoki na tzw. linę desantową, wykonywane z wysokości 1000-1500 m. Zarówno szkolenie teoretyczne jak i praktyczne zazwyczaj odbywa się na lotnisku. Niektóre aerokluby prowadzą swoje szkolenia w wynajmowanych salach od szkół publicznych aby zaoszczędzić czas kursanta (aerokluby oddalone są najczęściej kilka kilometrów od miasta).
Szkolenie spadochronowe AFF
Szkolenie spadochronowe AFF (Accelerated Free Fall – z ang. przyspieszona nauka swobodnego spadania) to nowoczesna metoda szkolenia spadochronowego pozwalająca na szybkie przygotowanie ucznia skoczka do poziomu, który pozwoli wykonywać samodzielne i bezpieczne skoki spadochronowe. Skoczek w tej metodzie wykonuje skok w asyście dwóch instruktorów. Zazwyczaj już po 2 skokach szkolenie przechodzi do następnego poziomu w którym uczeń wykonuje skok z jednym instruktorem. Skoki spadochronowe przeprowadzane są na wysokości 4000 metrów z której swobodne spadnie trwa około minuty.