Co z tego będę miała? – powody dla których warto ćwiczyć
Nie myślisz sobie czasami „Po co ja się tak ciągle męczę, jeśli ciągle nie jestem zadowolona ze swojego wyglądu i kondycji. Co mi u licha daje ten trening”? Bywają takie chwile i ma je każdy, kto ćwiczy. Subiektywne, mylne przecież wrażenie, iż z naszym ciałem nic się nie dzieje lub dzieje się zbyt wolno. Poniżej podam Ci kilka powodów, dla których warto ćwiczyć i być wytrwałym. Poza tym jeśli będziesz świadoma korzyści, które płyną z uprawiania fitness, to będziesz miała, zapewniam, tym większą motywację w treningach. Czasami moje wywody będą brzmiały może odrobinę naukowo, ale to tylko dlatego, iż opisałam pokrótce wpływ ćwiczeń na biologię człowieka.
O wpływie aktywności fizycznej (w tym fitness) na rozwój człowieka, myśli się przede wszystkim w kategoriach fizyczności właśnie i niewątpliwie takie oddziaływanie, powodujące zmiany zarówno funkcjonalne, jak i strukturalne w organizmie jest priorytetem. Klienci zapisujący się na zajęcia do klubów fitness jako cel stawiają sobie przede wszystkim polepszenie swojej kondycji fizycznej, wytrzymałości, rozwój siły oraz redukcję tkanki tłuszczowej. Dopiero w późniejszym etapie uczestniczenia w zajęciach fitness odkrywają, iż dają one o wiele więcej korzyści. Wpływają nie tylko na sferę fizyczną, ale także świetnie oddziałują na zdrowie psychiczne i emocje człowieka oraz na jego kontakty społeczne.
Aby więc usystematyzować to szerokie zagadnienie, postaram się omówić kolejno oddziaływanie treningu fitness na poszczególne sfery rozwoju człowieka. Poprzez swój wpływ na wszystkie sfery osobowości zajęcia fitness zapewniają wszechstronny, holistyczny rozwój, a także wyrównują braki, wynikające z trybu życia współczesnego człowieka, kompensując szczególnie dwa czynniki zaburzające funkcjonowanie dzisiejszych społeczeństw – mianowicie hipokinezję (niedobór ruchu) i stres.
Oddziaływanie na sferę fizyczną
Na pierwszym miejscu wymieniane jest zawsze oddziaływanie na sferę fizyczną człowieka. Aktywność ruchowa, w tym trening fitness, w połączeniu z odpowiednią dietą jest jedynym zdrowym i trwałym sposobem po pozbycie się nadprogramowych kilogramów. W czasie treningu, zwłaszcza aerobowego (tlenowego), organizm sięga do zmagazynowanych w tłuszczu źródeł energii. Zwiększenie więc wydatków energetycznych poprzez ćwiczenia fizyczne zapewnia smukłą i piękną sylwetkę, na czym przede wszystkim zależy Paniom – klientkom fitness klubów. Z powyższym łączy się jeszcze jeden fakt – pod wpływem aktywności fizycznej zmienia się skład ciała, zwiększa się udział tkanki mięśniowej w stosunku do tkanki tłuszczowej. To wpływa z kolei korzystnie na poziom spoczynkowej przemiany materii.
Biorąc pod uwagę wpływ aktywności fizycznej na układ mięśniowy człowieka należy wymienić jeszcze takie pozytywne konsekwencje jak wzrost siły mięśniowej oraz poprawę koordynacji nerwowo-mięśniowej, co daje możliwość szybszego i precyzyjniejszego wykonywania ruchów, a także zwiększenie wytrzymałości mięśni, czyli ich zdolności do wykonywania długotrwałej pracy.
Kobiety, szczególnie narażone na osteoporozę, powinny mieć świadomość, iż ćwiczenia wykonywane w trakcie zajęć fitness mają niebagatelne znaczenie w zmniejszeniu ryzyka urazów na skutek wzrostu masy kości, stopnia ich mineralizacji oraz poprawy ukrwienia. Regularne zażywanie ruchu wzmacnia i uelastycznia także więzadła i torebki stawowe, co ma niebagatelne znaczenie w utrzymaniu narządu ruchu w dobrej formie do późnych lat życia.
Trening fitness wydatnie zwiększa także wydolność krążeniowo-oddechową. Optymalny wysiłek fizyczny, czyli taki, który obejmuje duże grupy mięśniowe, jest systematyczny i zwiększa wydatek energetyczny o 2000 kcal tygodniowo sprawia, że układ krążenia pracuje bardziej ekonomicznie. Zwiększa się objętość wyrzutowa i minutowa serca, obniżeniu ulega skurczowe i rozkurczowe ciśnienie tętnicze.
Praca fizyczna, szczególnie przy udziale kończyn dolnych, ułatwia przepływ krwi żylnej, zapobiegając powstawaniu żylaków. Regularnie ćwiczenia zmniejszają ryzyko zachorowania na miażdżycę, której skutkami są choroba niedokrwienna serca, zawały serca, udary mózgowe, tętniaki.
Wpływ treningu fitness na układ oddechowy objawia się przede wszystkim zwiększeniem wentylacji minutowej płuc, a dzięki równoczesnemu usprawnieniu pracy układu krążenia, wzrasta także pojemność dyfuzyjna płuc i pojemność tlenowa krwi. Umożliwia to lepsze dotlenienie organizmu, co znacznie poprawia zdolność do wykonywania wysiłków zwłaszcza dłużej trwających.