Bieżnie treningowe dzielą się na wiele rodzajów, albowiem na obecnym rynku produkowane są w wielu wydaniach i wersjach. Można, więc wyróżnić podział na bieżnie mechaniczne oraz elektryczne. Warto wyjaśnić, że bieżnie mechaniczne to te, jakie nie są napędzane żadnym silnikiem, co powoduje, że aby można było je uruchomić, po prostu należy zacząć trening. Z kolei bieżnie elektryczne pas biegowy wprawiony, który jest w ruch za pomocą silnika. Uważane są one także za bardzo stabilne, mocne oraz wytrzymałe.
Oczywiście takie bieżnie możemy nabyć do własnego mieszkania i cieszyć się z ich codziennego użytkowani, ale jednocześnie możemy korzystać z nich w fitness klubach czy też na siłowniach. Jednakże należy pamiętać, że bieżnie znajdujące się w klubach fitness znacznie się różnią swymi parametrami od bieżni domowych. Przede wszystkim bieżnie klubowe (bieżnie do siłowni) są bardziej multifunkcjonalne i wyposażone są w szereg różnorodnych funkcji. Dodatkowo są one także w większym stopniu wytrzymałe i mocne, albowiem wszak wykorzystywane są przez wiele godzin dziennie, zaś bieżnie domowe używane są jedynie, co pewien czas. Tym samym bieżnie klubowe cechują się bardziej wytrzymałą ramą a także zajmują więcej miejsca.
Bieżnie składane
Warto wspomnieć także o innym rodzaju bieżni, jakimi są bieżnie składane. Jak sama nazwa wskazuje można je złożyć, przez co zajmują o wiele mniej miejsca i z tego względu chętnie wybierane są do mieszkań prywatnych. Takie bieżnie również mają wiele zalet, a przede wszystkim są stabilne i bardzo wytrzymałe. Co więcej łatwo można je przenosić a także szybko się je czyści. Takie bieżnie są wyposażone w gniazda sieciowe oraz w amortyzatory, jakie to spowalniają proces opuszczania blatu, a tym samym są bezpieczne dla każdego użytkownika.
Naturalnie, nie brakuje mankamentów posiadania takiego urządzenia w domu. Przed zakupem należy zatem rozważyć kilka aspektów. Po pierwsze cena: dobre jakościowo urządzenie kosztuje od 800 zł w górę. Po drugie: wymiary bieżni. Nawet bieżnie domowe są spore (min. 120cm), dlatego trzeba wydzielić dla niej odpowiednie miejsce. Po trzecie praca bieżni nie jest bezgłośna, przeciwnie – może utrudniać wykonywanie innych czynności przez pozostałych domowników. Biegając na wygodnej, domowej bieżni, można też przesadzić i ulec przetrenowaniu. Wreszcie, w przypadku przemieszczania istnieje możliwość porysowania podłogi (pomaga podkładka).
Bieżnie magnetyczne i elektryczne
Zapewne zauważyłeś, że ze względu na napęd można w sklepach spotkać 2 rodzaje bieżni – tańsze magnetyczne i droższe elektryczne. Zarówno jedne, jak i drugie są wystarczające do uzyskania odpowiednich efektów ćwiczeń. Bieżnia elektryczna zasilana jest silnikiem na prąd elektryczny. Natomiast bieżnia magnetyczna pozbawiona jest zasilania elektrycznego i jest napędzana pod wpływem siły mięśni ćwiczącego. Wymaga to więcej wysiłku i dla początkujących biegaczy stanowi to większą trudność.